Новомученици са парохије дрињачке

Фото Епархија зворничко-тузланска

Свети архијерејски сабор српске православне цркве канонизовао је, на редовном мајском засиједању, Слободана Стојановића, који је мученички страдао у посљедњем Одбрамбено-отаџбинском рату, као и протојереје Милана Петковића, који је страдао у логору Дахау, и Тимотију Поповића, који је такође страдао у Другом свјетском рату, од усташке руке.

– Сви каконизовани светитељи, а који су међу новомученицима епархије зворничко-тузланске, су теријторијално из дрињачке парохије што је још један показатељ да је ово страдалнички крај уназад годинама – каже свештеник Марко Данојловић.

Он је у бесједи након канонизације Светог новомученика Слободана доњокаменичког те Светог мученика протојереја Милана Петковића и Светог мученика протојереја Тимотије Поповића истакао да је важно да вјерници схвате какав је благослов у Дрињачи, околним мјестима и граду Зворнику након што је дрињачка парохија изњедрила три светитеља.

– То је благослов за цијелу регију, покровитељство и заштита коју пред пријестолом Бога Свевишњега они за нас чине заједно са многобројним цвјетовима у башти Господњој. Света је ова земља мученичка дрињачка! Дрињача као мјесто столовања Светих протојереја Милана и Тимотија, Дрињача као мјесто парохијско пребивања и страдања Светог Слободана. Искрено се надам да ћемо сви заједно од вјерника па до органа управе схватити да нам је одлуком његове светости патријарха српског господина Порфирија и Светог архијерејског сабора практично наложено да се у Храму Светог ђакона Авакума окупљамо и молитве узносимо сви са регије и то 27. јула – истакао је Данојловић.

– Велико разумијевање, велики значај свему овоме даје и наш Преосвећени владика Фотије, који апострофира битност молитвеног општења са новомученицима не само у дрињачком крају него широм епархије зворничко-тузланске и могу да кажем да он као добри пастир, као добри отац велике напоре улаже како би историја била приказана онаква каква јесте, а вјерујте за српски народ то је страдална, мученичка, крстоносна, али и васкрсна историја. Међутим, чини ми се да веома често не учимо, не желимо да учимо из наше историје и зато нам се понављају грешке у историјском путу нашег народа. Српски народ је страдални народ, народ испружене руке, великог srcа, али ето та његова доброта изазива пакост, мржњу и жељу да он нестане са лица земље. Свети Слободан је и Ана Франк, он је и Дара јасеновачка, али и Света Милица Ракић. То су факти и чињенице – додаје Данојловић.

– Ако Бог да памети и разума па да се мјесто гдје су земни остаци Светог Слободана доведе у сјај, спомен обиљежје Светог проте Милана доведе у сјај, Храм Светог ђакона Авакума доведе у сјај. То је императив, императив од Бога, а на нама је да ли ћемо тако учинити или ћемо окренути главу од Бога, од тога шта нам је наложио. Са благословом његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског господина Фотија више свештеника ће 27. јула служити свету литургију у Храму Светог ђакона Авакума у Дрињачи са почетком у 9 часова. Потом ће бити преломљен славски колач светом новомученику дјетету Слободану, али и свим новомученицима епархије зворничко-тузланске који це имати датум заједничког празновања, скромно послужење и полагање цвијеца на гробљу у Дрињачи. Ове године кумовање је у организацији Градске управе из Зворника – рекао је Данојловић.

– Позивамо вјерни народ не само ове парохије, не само града Зворника него цијеле регије да се поменутог датума саберемо на светој литургији и замолимо свете новомученике зворничко-тузланске да чувају и штите српски народ у овим тмурним временима која су се надвила над њим. Свети мученици дрињачки, молите Бога за нас! Свети мучениче Слободане, доњокаменички и дрињачки, моли Бога за спасење дјеце наше – поручио је Данојловић у бесједи.

Извор: ИнфоБирач

НОВОМУЧЕНИЦИ ЗВОРНИЧКОТУЗЛАНСКИ ДРИЊАЧА СЛОБОДАН СТОЈАНОВИЋ