КРСНА СЛАВА ХРАМА У ЛУГОВИМА

Фото Епархија зворничко-тузланска
На дан када наша Света Црква молитвено прославља Преподобног Сисоја Великог, 19. јула 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије дошао је у канонску посјету парохији крушковопољској гдје је, у насељу Лугови у храму посвећеном поменутом светитељу, служио Свету Архијерејску Литургију.

Преосвећеном Епископу Фотију су саслуживали протојереј Ненад Тојић, архијерејски намјесник модричко-градачачки; протонамјесник Николај Тодоровић, парох крушковопољски и луговски те протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон.

У својој богонадахнутој бесједи, Епископ Фотије се осврнуо на неке од проблема данашњег народа православног, а то је да смо заборавили сви шта је то права исповјест и право покајање, те да скоро нико не дође на исповјест и каже да је свјестан да је погријешио и да се каје, него формално приђе и каже да се каје. Владика Фотије је још нагласио да су врлине и мирна чиста савјест оно што је данас потребно, врлине које градимо и савјест коју чистимо кајањем и тако што гријехове не чинимо свјесно, те да је заправо кајање пут спасења.

Наглашавајући да се угледамо на свијетле примјере светогорских отаца, попут Старца Тадеја и Старца Порфирија Кавсокаливита које можемо назвати нашим савременицима, Преосвећени Владика Фотије је свима препоручио да увијек иду ужим путем, јер ужи пут подразумјева послушање, љубав, смирење и све друге врлине, а широки лагодни пут подразумјева све оно што се супроставља врлинама и све оно што нам не доноси доброг.

По завршетку бесједе Епископ Фотије је похвалио часног оца Николаја, пароха ових парохија и наградио га је одликовањем протонамјесника, да му то буде подстријек да настави са добрим и преданим радом на њиви Господњој.

На предлог надлежног свештеника, а по благослову Епископа Фотија, господа Брано Гајић и Ђорђе Милићевић су одликовани највишим одликовањем епархије зворничко-тузланске, а то је орден Светог Краља Драгутина - Преподобног Теоктиста, за љубав и несебичну помоћ Црквеној Општини Лугови. Господин Брано је предсједник ЦО Лугови, а господин Ђорђе је начелник Шамца. У име Г-дина Ђорђа Орден је преузео колега из његовог кабинета, будући да је Г-дин Ђорђе био оправдано спријечен да данас присуствује.

Потом су сви вјерници заједно са свештенством изашли испред светог храма, те извршили опход око храма са крстом, литијама и иконама, а затим је освешан нови живопис у храму, затим освештан је и нови светосавски дом, а онда је Преосвећени Владика Фотије освештао славско жито и славски колач те исти преломио са кумовима овогодишњим, а то су Лазо и Анкица Лазић.

Након молитвеног дијела овог славског сабрања КУД "Посавина" из Црквине је припремио кратки културно-умјетнички програм. Најмлађи чланови КУД-а су одиграли сплет игара и тиме увећали ово славље и свим присутнима су измамили осмјехе на лица.

Припремљена је и трпеза љубави за све присутне, након које је и завршено црквено народно славље у част Преподобног Сисоја Великог заштитника овог села и молитвеника пред Васкрслим Господом.

ПРЕПОДОБНИ СИСОЈЕ ВЕЛИКИ ЛУГОВИ ОСВЕЋЕЊЕ ЖИВОПИСА ЧИН