ПАТРИЈАРХ СРПСКИ Г. ПОРФИРИЈЕ СВЕЧАНО ДОЧЕКАН У ТУЗЛИ

Највећи број система вредности је нешто што се супротставља оним вредностима који произилазе из наше вере у Бога и могли бисмо рећи да практично постоје вредности које су резултат вере у Бога и са друге стране бројни системи вредности који немају у свом корену веру у Бога. Ту постоји разлика, због тога ми имамо одговорност за оне који не верују у Бога, имамо одговорност да им посведочимо собом, својим животом да смо ми верници, да верујемо у Бога, да верујемо у Христа и да је Христос тај који одређује наш живот, Његова реч и Његове заповести, истакао је Патријарх Порфирије приликом званичне канонске посете Епархији зворничко-тузланској у Саборном храму Успења Пресвете Богородице у Тузли, 25. јуна 2022. године.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У суботу 25. јуна Његова Светост Патријарх српски Г. Порфирије стигао је дводневну у посјету Епархији зворничко - тузланској.

Патријарха Порфирија је дочекао Његово Преосвештенство Епископ зворничко – тузлански Господин Фотије са више архијереја Српске православне цркве, свештенство, монаштво и вјерни народа у Катедралном храму Успења Пресвете Богородице у Тузли.

У наставку је служен свечани чин доксологије којим је началствовао архимандрит Гаврило, игуман Манастира Озрен у молитвеном присуству Преосвећене Господе Епископâ бачког Иринеја, горњокарловачког Герасима, осечкопољског и барањског Херувима, ваљевског Исихија, мохачког Дамаскина, изабраног шабачког Јеротеја и изабраног Западноевропског Јустина.

У својој архипастирској беседи, Патријарх Порфирије је рекао да будући да овде живе људи који верују у Бога, да је потпуно јасан и дефинисан систем вредности који проистиче из те вере, а у односу на који се изграђује наш живот. Када кажемо наш живот мислимо на наш однос према свему што је око нас и у нама. Тај наш систем вредности, нама православним хришћанима, то је Јеванђеље.

Данас има мноштво система вредности. Највећи број система вредности је нешто што се супротставља оним вредностима који произилазе из наше вере у Бога и могли бисмо рећи да практично постоје вредности које су резултат вере у Бога и са друге стране бројни системи вредности који немају у свом корену веру у Бога. Ту постоји разлика, због тога ми имамо одговорност за оне који не верују у Бога, имамо одговорност да им посведочимо собом, својим животом да смо ми верници, да верујемо у Бога, да верујемо у Христа и да је Христос тај који одређује наш живот, Његова реч и Његове заповести, истакао је Патријарх Порфирије.

Након чина доксологије, у име свештенства, монаштва и верног народа, Првојерарха Српске Православне Цркве поздравио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије и рекао да народ у Тузли дочекује Патријарха радо, дочекује га као свог духовног оца, пастира, који седи на трону Светога Саве.

Присутни су г. Ненад Поповић, министар без портфеља у Влади Републике Србије и г. Жарко Вујовић, председник Скупштине Тузланског кантона.

Долазак патријарха српског Порфирија у Тузлу уриличен је и поводом обиљежавања 140 година од освећења Саборног храма Успења Пресвете Богородице.

Саборни храм у Тузли саграђен и освештан 1882. године, у вријеме када је Тузла била стјециште богатих српских трговаца.

Храм је грађен осам година, а након освештања постао је духовни центар и мјесто сабирања православног народа.

Био је дио насеља Српска варош, које је било насељено српским живљем на данашњем локалитету Панонских језера у Тузли.

Према програму обиљежавања 140 година од освештања Саборног храма, након служења доксологије, биће одржана свечана академија у тузланском Народном позоришту.

У оквиру ових свечаности, припремљен је културно-умјетнички програм на коме ће бити показани српска традиција, култура, духовност и жеља за опстанком малобројних Срба на овом подручју.

Патријарх Порфирије ће сутра у 9.00 часова служити Свету архијерејску литургију у Саборном храму.

ПАТРИЈАРХ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПАТРИЈАРХ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ ТУЗЛА