СЛАВА МАНАСТИРА СВЕТОГ НИКОЛЕ У ЕТНО СЕЛУ ''СТАНИШИЋИ''

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У недељу Самарјанке, на празник Преноса моштију Светог Николе, свечано је прослављена храмовна слава манастира у Етно селу ''Станишићи'' код Бијељине.

Тим поводом, по благослову надлежног архијереја, Његовог Преосвештенства епископа зворничко-тузланског г. Фотија, евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство епископ новограчаничко-средњозападноамерички г. Лонгин.

Епископима су саслуживали: протојереј-ставрофор Горан Ненић, парох при храму Светог Георгија у Бијељини; јереј Срђан Радмановић, парох поповљански и протођакон Лазар Илић, епархијски ђакон.

Овогодишњи кум славе је господин Предраг Ђокић са својом породицом, а кумство за следећу годину је преузео господин Милош Мирковић.

Након литургијског отпуста епископ Фотије се обратио сабраном вјерном народу ријечима поуке: Данас празнујемо Пренос моштију светог оца Николаја Мирликијског, догађај који се збио у 11.веку. Пошто бише опустошене многе покрајине грчке, међу њима и Ликија са градом Мире у данашњој Турској, Господу би угодно да се чесне мошти његовог угодника светитеља Николаја пренесу из опустошеног града Мире у многољудни град Бари у Италији који је тада био под јурисдикцијом православног патријарха. До дан данас тамо долазе људи на благослов, осјећа се присуство велике светиње. Свако празновање Светог Николаја је за све нас православне велики догађај, јер он је наш, слободно можемо рећи, духовни отац Цркве. Свети отац Никола је је и учесник Првог Васељенског сабора где се борио за чистоту Православља против аријанства. Заиста један непоколебљиви борац за Истину.

Послије епископа Фотија, народу се обратио и епископ Лонгин рекавши: Хвала Епископу Фотију на позиву и благослову да служимо данас овдје заједно. Овдје је увијек лијепо доћи, видјети наше људе и Богу се помолити. Мени је драго да наш народ у Епархији зворничко-тузланској има тако доброг оца духовног, доброг пастира, молитвеника и подвижника, нашег владику Фотија. Такође вјерујемо и знамо да његове молитве помажу и нама у иностранству, нама који не живимо у земљи отаца својих, далеко од огњишта и завичаја.

На крају молитвеног сабрања, домаћин ктитор г. Борис Станишић и кумови су припремили трпезу љубави за све присутне.

СВЕТИ НИКОЛА КРСНА СЛАВА МАНАСТИР СВЕТОГ НИКОЛЕ ЕТНО СЕЛО СТАНИШИЋИ