Епископ Фотије: ЧИТАВА ТВОРЕВИНА ЋУТИ НАД ТАЈНОМ ПОГРЕБЕЊА ХРИСТОВОГ

ИЗНОШЕЊЕ ПЛАШТАНИЦЕ И ЈУТРЕЊЕ ВЕЛИКЕ СУБОТЕ

На Свети и Велики Петак, када се молитвено сјећамо страдања Христовог и Његовог Распећа, богослужио је Његово Преосвештенство епископ зворничко - тузлански г. Фотије у храму Светог Георгија у Бијељини.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
На Велики Петак, у Светогеоргијевском храму у Бијељини служено је вечерње богослужење са изношењем Плаштанице.

Богослужењем је началствовао старјешина  храма протојереј – ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински и уз присуство великог броја вјерног народа. По завршеној служби, усљедило је и поклоњење и цјеливање Плаштанице.

Уз појање стихире ,,Тебе одјејушчагосја свјетом јако ризоју” се износи и полаже плаштаница у Христов гроб, где ће се налазити до Пасхалне полуноћнице, када ће уз појање тропара ,,Јегда снишел јеси”, бити унесена у свети олтар и положена на Часну трпезу, на којој остаје до оданија Пасхе.

У наставку вечери, у 20 часова, на јутрењу Велике Суботе, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије са свештенством је служио Плач Мајке Божије и Опијело Христово – Статије са опходом око храма.

На крају трећег круга свештеници су стали на улаз у храм а народ је пролазио испод Плаштанице, што је заиста велики благослов за њих и њихове породице, како је Епископ Фотије и нагласио у свом обраћању на крају молитвеног сабрања.

Епископ Фотије је поред поучио присутни народ ријечима: Већ смо дубоко у Великом Петку, а богослужбено смо чак и у Великој Суботи, тако ћемо сада заједно сви тиховати за Господом који је био телом у гробу, а душом је сишао у ад да проповеда свима људима почевши од Адама, па до последњег човека који је у то време био ту. Да проповеда Васкрсење Христово које ће се управо десити у недељу ујутру када су жене мироносице дошле на гроб Христов и видјеле да је гроб празан и да нема тела Његовог у гробу. Затим ће се Господ Исус Христос као Васкрсли 40 дана јављати својим ученицима, Светим Апостолима, својој Црвки раној у Јерусалиму, увјеравајући их да је он Васкрсао из мртвих, јер је нама људима тешко да схватимо победу над смрћу.

На крају Епископ Фотије је благословио све вјернике рекавши: Нека Господ Распети и Васкрсли дарује свима нама духовну снагу да за ових пар дана дочекамо празник Васкрсења и да се заиста у духовној радости видимо на Васкрс и чујемо победоносне речи Христос Васкрсе из мртвих, смрћу смрт уништи и онима који су у гробовима живот дарова! Живјели, Бог вас благословио и свако добро даровао!

СТРАСНА СЕДМИЦА ВЕЛИКИ ПЕТАК БИЈЕЉИНА