ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОДРЖАО И БЛАГОСЛОВИО ФИЛМ "СВЈЕДОК"

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У четвртак, 24. марта, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије примио је, у Епархији зворничко-тузланској у Бијељини,  режисера Дениса Бојића са којим је разговарао о реализацији документарног филма "Свједок".

Преосвећени владика Фотије је дао благослов и подршку овом јединственом пројекту који кроз филмску форму обједињује српско страдање на овим просторима. Владика је посебно истакао да је историјски значај овог пројекта немјерљив те да он у својој суштини представља нашу хришћанску и националну обавезу.

Режисер Бојић се захвалио Епископу Фотију додавши да је његова  подршка, те подршка Српске православне црке у реализацији оваквог пројекта не само пријеко потребна духовна снага,  већ и прилика у  којој се јасно  показује брига Цркве  не само о нама живима, већ о нашој историји,  нашим  мученицима  и свим жртвама  које је  наш народ поднио на овим просторима.

Филм "Свједок"  базиран је на масовним свједочанствима те документацији др  Зорана Станковића која се тиче његовог боравка на простору Босне и Херцеговине за вријеме ратних дешавања.

Кроз свој рад, специјалиста судске медицине у току ратних сукоба,  др Станковић је свједочио о деструкцији људског бића, о ужасима индивидуалне патње, о посљедицама распада једне земље и страдању једног народа.

Радећи на више од 50 масовних гробница широм бивше земље и обдукције на  више од 7500 страдалих жртава, једина је особа која је на овакав начин свједочила о размјерама страдања и ужасима ратних дешавања.

Филм се реализује у копродукцији Радио телевизије Републике Српске и Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Денис Бојић  је награђивани режисер дугометражних документарних филмова “Деца”, “Неки нови Бродвеј” као и “Лица Лафоре” који је приказан и у оквиру Великопосних сабрања у Епархијском културном центру у Бијељини.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ ФИЛМ ДЕНИС БОЈИЋ