СВ. ТРИ ЈЕРАРХА - СЛАВА ХРАМА У БАЛАТУНУ

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: Мало нас је да би се делили

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Поводом храмовне славе Света Три Јерарха, Његово Преосвештенство Епископ зворничко- тузлански господин Фотије служио је свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овим великим учитељима Цркве у Балатуну код Бијељине.

Преосвећеном Епископу саслуживали су: протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; протојереј-старофор Ристо А. Мирковић, умировљени свештеник; протојереј-ставрофор Славенко Томић; јереј Пајо Тришић и ђакон Лазар Илић.

У својој надахнутој бесједи Преосвећени Владика поучио је вјерни народ о значају и историји празника Света Три Јерарха.

''Сабрали смо се данас да прославимо име Божије и Његова велика три угодника – света Три јерарха: светог Василија Великог, светог Григорија Богослова и светог Јована Златоустог. Иако света Црква сваког од ових светитеља празнује посебно установљен је и њихов заједнички празник. Како је дошло до тога? У XI веку, у Цариграду су људи почели да истичу посебне особине свакога од ове тројице и да се деле по том основу. Да би се престало са поделама Црква је установила заједнички празник за ова три велика оца као празник јединства Цркве'' истакао је Епископ Фотије.

Говорећи о јединству српског народа Преосвећни владика је нагласио да су ''Света Три јерарха заиста учитељи пута који води у вечни живот као што певамо у тропару Светом Сави. Свети Сава је учио нас Србе да идемо путем који води ка Богу и истини и ка свему оном што је благословено. Зато ако хоћемо да идемо правим путем тај пут знамо - то је пут православља и светосавља – то је пут истине.''

Кум данашње славе био је Милан Дакић, док је за наредну годину част кумства преузео господин Мирко Богдановић.

Молитвено је на Литургији присуствовао градоначелник Бијељине др Љубиша Петровић као и предсједник Скупштине града Бијељина, господин Александар Ђурђевић.

За трпезом љубави Владика Фотије је заблагодарио о. Ђорђу и црквеном одбору на гостопримству речима: ''Отац Ђорђе нови свештеник, нове идеје, нови пројекти. Већ смо разговарали о томе, али ево да кажем и овде: Желимо да градимо нови светосавско-парохијски дом овде поред цркве. Већ имамо подршку градоначелника и председника скупштине Града Бијељина.''

​Текст: јереј Дражен Ракић

СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА ХРАМОВНА СЛАВА БАЛАТУН ЉУБИША ПЕТРОВИЋ АЛЕКСАНДАР ЂУРЂЕВИЋ