БИЈЕЉИНА: МОЛИТВЕНО САБРАЊЕ У КАСАРНИ ''ВОЈВОДА СТЕПА СТЕПАНОВИЋ''

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Канцеларија православног душебрижништва Министарства одбране у Савјету министара и Трећи пјешадијски батаљон организовали су данас у Бијељини молитвено сабрање у касарни ''Војвода Степа Степановић''.

Његово Преосвештенства епископ зворничко-тузлански г. Фотије и бихаћко-петровачки војни г. Сергије освјештали су просторије које су намијењене за Клуб Трећег пјешадијског Република Српска пука (одјељење Трећи пјешадијски батаљон у Бијељини), које ће бити на духовну корист војсци гдје ће се његовати култура сјећања на Војску Републике Српске.

Просторије Клуба, у оквиру којег је и музеј војне опреме и оружја, налазе се у кругу Касарне "Војвода Степа Степановић" у Бијељини.

Замјеник министра одбране у Савјету министара Мирко Околић рекао је да очекује да војска што више ради и припрема се у миру, а не у ратним условима.

„Волио бих да имамо што више оваквих просторија које су миродобског карактера, а што мање оних потреба за које војска и намјењена. Надам се да ћемо оружје које видимо у музеју допуњавати и да нећемо имати разлог да га употребљавамо. Овим поводом желим да пошаљем поруку свима да очекујемо, прижељкујемо и надамо се трајном миру. Доста је било рата на овим просторима, онај ко га жели нека га носи себи кући. Ми нисмо више за ту опцију и нема разлога да се оваквим лијепим пригодама не окупљамо и једни другима да честитамо оно што је за честитање“, рекао је Околић.

Пуковник Небојша Јовановић, комадант Трећег пјешадијског батаљона, Трећег пјешадијског РС пука искористио је прилику и пожелио свима добродошлицу у касарну „Војвода Степа Степановић“ и у просторије Клуба.

„Уз Божију помоћ и са добрим људима, успјели смо да завршимо наш мали пројекат који можда не изгледа грандиозно за оне који се налазе ван касарне, међутим, за све нас у касарни, то је један изузетно грандиозан пројекат у који смо ми уткали себе и који остаје за све оне који долазе иза нас. Управо то и јесте сврха овог објекта, да поред нас који се налазимо овдје у касарни, остане и онима који дођу послије нас“, рекао је пуковник Јовановић.

Говорећи о плановима, Јовановић је истакао да је неопходно причати и презентовати вриједности које је донијела ВРС, односно, културу сјећања и његовање традиције ВРС.

Епископ бихаћко-петровачки и војни Сергије, истакао је да се радује данашњем сусрету и пожелио је да освећење Клуба буде на духовну корист.

„Неопходно је да нашој војсци дамо духовну и моралну подршку, јер није лако носити оружје на самом себи, посебно у оним, не дај Боже, ратним приликама. Молимо се Богу за мир, то је на првом мјесту.  Можда из пандемије која је задесила цијели свијет извучемо поруку да не малаксамо духом, него да се увијек вјером и љубављу боримо и носимо своје бреме. Војницима желимо да буду увијек спремни духом, да се боре против свих духовних искушења, али и да буду спремни, не дај Боже, ако буду требали да понесу оружје да бране своју отаџбину“, поручио је епископ Сергије.

Епископ зворничко-тузлански г. Фотије на данашњем освећењу Клуба рекао је да је Војни дом мјесто заједништва, мјесто окупљања војске, те да се сва свештена лица, као представници цркве, труде да буду заједно са војском.

„Људи који су у војсци потребују молитву, људи који живе у светом животу потребују молитву, потребују духовни разговор са Богом, потребују заједништво које даје наша црква и наша православна вјера. Трудимо се да то заједништво његујемо, да црква буде увијек са својим народом, са својом војском, у добру и злу у молитвама“, поручио је владика Фотије.

Освећењу Kлуба присуствовао је и градоначелник Бијељине г. Љубиша Петровић и предсједник Скупштине Града Бијељина Александар Ђурђевић.

Текст: Дешавања у Бијељини
Фото: Епархија зворничко-тузланска