Епископ Фотије О БОРБИ ЗА ОЧУВАЊЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

У 24. недељу по Духовима, 5. децембра, богослужио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко - тузлански господин Фотије у Чечави, у храму Рођења Пресвете Богородице.

Ово је прва канонска посјета Чечави откако је епископ Фотије на трону епископâ зворничко - тузланских и народ није крио своје одушевљење и радост због ове посјете.

По доласку у храм почела је Света Литургија на којој је началствовао Епископ Фотије, а саслуживали су му архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Озрен; протојереј - ставрофор Миладин Вуковић, архијерејски намјесник теслићки; протојереј Славко Пантелић, парох чечавски; протојереј - ставрофор Недељко Пришић, свештеник у пензији, дугогодишњи парох растушки, те ђакони Лазар Илић и Небојша Недић.

У току Свете Литургије Епископ Фотије је рукопроизвео часног оца Славка у чин протојереја, желећи тиме да га награди за сав досадашњи свештенички труд на овој парохији и претходним парохијама.

Епископ Фотије је у својој богонадахнутој бесједи између осталог посебно истакао радост због данашње службе у Чечави: Ево нас данас у Чечави, на једном дивном и благословеном месту које је Бог благословио Православљем и Светосављем, те нашом културом и језиком, ћирилицом и свиме ониме што наше Православље носи са собом. Чечава је давала свештенике кад су се многа друга села окренула атеизму.

У наставку своје бесједе Епископ Фотије је поучио народ и како треба да се брани од данашњег зла које нам доносе разне западне корпорације нагласивши да нам је очување Божје творевине и заштита животне средине данас битан задатак - Имамо данас и борбу за очување животне средине, наших река, извора, шума, планина, јер наводно ће пронаћи неке руде које треба да експлоатишу, али неће да експлоатишу у својим земљама, него код нас хоће, зато што то оставља иза себе мртва мора и иза тога нема више плодности и живота. То морамо бранити данас, браћо и сестре. Своје село, свој поток и њиву гдје сам одрастао, то морамо бранити ми, ми који смо ту одрасли и чија је земља.

На крају Литургије, на којој се велики број вјерника причестио светом тајном Тијела и Крви Христове, владика Фотије је одликовао архијерејском похвалницом Црквени одбор Чечаве за сав труд и рад, а затим и подијелио нафору народу, те се заједничарење наставило за трпезом љубави.

У току трпезе љубави свештеник Славко, заједно са вјерним народом, даривао је свог Епископа, уз ријечи захвалности - Следоваћемо библијском примјеру и мудрацима који са три поклона дођоше, тако ћемо и ми нашем Епископу уручити три поклона. Наши дарови су икона Свете Петке, копија Патерице Светог Саве и једна корпа пуна домаћих производа из Чечаве.

Парохијани чечавски, на челу са свештеником Славком, захваљују се свом Епископу на посјети, на молитвама и духовном укрепљењу!

​Долгоденствуј Преосвећени Владико!

ЧЕЧАВА ЕКОЛОГИЈА ЧИН