ОДРЖАНА СВЕТОНИКОЛАЈЕВСКА АКАДЕМИЈА У ДОБОЈУ

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија дана 30.09.2021. године, када наша Црква прославља Свете мученице Вјеру, Наду, Љубав и мајку им Софију, у Добоју је одржана свечана Светониколајевска академија, а поводом 140 год. од рођења, 65 год. од упокојења и 30 год. од преноса моштију светог владике Николаја Велимировића из Америке у Србију. У организовању ове свечане академије учествовале су добојске парохије и Српско просветно културно друштво „Просвјета“ Добој у сарадњи са Центром за културу и образовање Добој.

Академију су отворили браћа и сестре Горановић који су својим умилним дјечијим гласићима отпјевали тропар Светом Владици Николају.

Потом, као и увијек до сада, када свечано обиљежавамо значајне датуме везане за нашу вјеру, историју и културу са нама је био хор СЦПД „Богољубље“ под вођством Љубице Тимановић Ролд који нам је отпјевао „Оче Наш“ и „Свјете тихи“.

После хора у име добојског свештенства и СПКД „Просвјета“ Добој све присутне је поздравио протојереј Недељко Горановић говорећи о значају  да се оживи лик и дјело нашег Светог Владике.

Потом смо имали част да нам о овом великом светитељу кога сматрају најумнијом српском главом после Светог Саве говори професор доктор протојереј-ставрофор Драгомир Сандо.

У наставку смо направили мали музички предах чувши ученике музичке школе „Маркос Португал“ Теодору Горановић са етно пјесмом „Ој дјевојко“ и Лазара Благојевића који нам је на хармоници одсвирао народно коло.

Колико год говорили о Светом Владици Николају било би мало да се каже све о његовом значају и дјелу. Зато смо пустили да кроз своје бесједе говори сам Владика Николај. Његове бесједе су казивале чланице драмске секције Медицинске школе Добој и позоришта младих СПКД „Просвјета“ Добој Татјана Станојевић и Анђела Лукић.

Између бесједа наступио је дјечији црквени хор „Јавор“ који је отпјевао двије композиције Владике Николаја „Ево Господа“ и „Радуј се Србине“.

Ако је ишта наш народ одржало  на овом раскршћу свјетских друмова и вјетрова онда су то Света Литургија, гусле и десетерац. Они нас вежу за небо онако како нас то и учи Свети Владика  Николај: „Све што радите вежите за небо“. Да је то заиста тако свједочи нам и народни гуслар Марко Шћепановић из Београда који нам је уз гусле казивао „Небеску Литургију“.

Академију завршисмо играма из Србије са којима нам се представило КУД „Добој“ из Добоја.

Свети Владика Николај нам поручује „Ријечи твоје које не ударе о небо, остаће без еха...“ а ми се надамо да ће све ријечи вечерас речене овдје одзвањати још дуго у срцима нашим.

протојереј Недељко Горановић

СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ ВЕЛИМИРОВИЋ ДОБОЈ АКАДЕМИЈА ДРАГОМИР САНДО ХОР ХОР БОГОЉУБЉЕ ПРОСВЈЕТА