ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: КРСТ У ТЕМЕЉУ НАШЕ ВЈЕРЕ

Манастир Часног крста у Сувом Пољу код Бијељине обиљежио је данас крсну славу Воздвижење Часног Крста, а Свету архијерејску литургију служио је Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије.

Након литургије, око манастира је прошла литија, освештано славско жито и пререзан славски колач.

Владика Фотије у бесједи након литургије поручио је да људи треба да буду садјелатници и трудбеници у винограду Господњем да граде светиње да би оне подизале душу народа.

"Много мудрих људи је рекло - `Подижући светиње, подижемо сами себе`. А ова светиња је врло ријетка јер је посвећена Часном Крсту, а крст је у темељу наше вјере, нашег подвига и спасења. Без крста нема спасења", рекао је владика Фотије.

Епископ зворничко-тузлански истакао је да овај манастир подсјећа да без страдања нема Васкрсења.

"Кад прелистамо нашу српску историју од Косова до данас, без страдања нема Васкрсења. Наши манастири су духовни центри који сабирају наш народ у ово вријеме духовне глади кад многи иду лажним пророцима, лажним учитељима који не доносе истину, нити философију крста и Васкрсења и то није хришћанство и наше православље јер је наше православље подвижничко", нагласио је епископ Фотије.

Владика Фотије је напоменуо да је пут који води ка манастиру Часног Крста у Сувом Пољу изграђен, захваљујући начелнику Угљевика Васлију Перићу и покојном градоначелнику Бијељине Мићи Мићићу.

Начелник Угљевика Василије Перић присуствовао је манастирској слави и честитао данашњи празник монаштву, свештенству и вјерницима.

"Важно је да смо заједно са Црквом, јер градећи манастире и светиње, градимо нашу душу и вјеру, а захваљујући нашим светињама опстали смо на овом простору вијековима уназад", рекао је Перић.

Он је најавио даљу подршку Српској православној цркви и градњи светиња у овом крају.

Након Литургијског сабрања, освећења славских дарова и ломљења колача, братсво ове свете обитељи са овогодишњим кумом г. Дејаном уприличили су трпезу љубави, док је кумство за наредну годину преузео г. Дарко Петровић из Београда.

Игуман ове свете обитељи, високопреподобни архимандрит Нектарије (Тешић) у пригодној речи након литургијског сабрања заблагодарио је Свевишњем Господу на свим даровима, те изразио захвалност господину Епископу на посјети и старању о овој младој монашкој обитељи. Такође, речи захвалности упућене су и свим приложницима и пријатељима манастира који су допринели томе да се манастирски храм генерално обнови за нешто више од годину дана.

У навечерје празника вечерње богослужење служио је протонамјесник Ненад Товирац, парох даздаревачко-тријешнички уз присуство свештенства и пријатеља манастира.

Текст и фото: Младен Василић

ВОЗДВИЖЕЊЕ ЧАСНОГ КРСТА ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР ЧАСНОГ КРСТА АРХИМАНДРИТ НЕКТАРИЈЕ ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ НАЧЕЛНИК