ПАРОХИЈАНИ ГАРЕВАЧКИ У ПОСЈЕТИ ВАЉЕВСКИМ СВЕТИЊАМА

Благословом Његовог Преосвештенства Господина Фотија,  4. септембра 2021. године, парохијани гаревачки посјетили су ваљевске светиње.

Поклонича група је кренула одмах послије поноћи како би стигли у манастир Лелић код Ваљева на Свету Литургију у 7 седам сати. Током Литургије пјевао је дјечији хор ''Србчићи'' који иначе пјева при нашем храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу.

Вјерници су се поклонили и помолили пред моштима једног од највећих светитеља двадесетог вијека, Светог владике Николаја Охридског, Жичког и Лелићког. Након Свете Литургије вјерници су се уз послужење и пријатан разговор са игуманом Георгијем и братством манастира задржали у порти манастира.

Други манастир који смо обишли је био чувени манастир Ћелије.

Овај манастир је код нас познат по великом светитељу преподобном Јустину Ћелијском. Можемо с'правом рећи да је Свети Јустин један од највећих стубова Православља у двадесетом вијеку, заједно са Светим владиком Николајем. У манастиру, духовник путовања, свештеник Никола Горановић прочитао је молитве за здравље пред моштима преподобног Јустина Ћелијског и Светог Нектарија Егинског. Поред ових моштију вјерници су се поклонили и другим светињама којесе налазе у овом  манастиру. Поред старог манастирског храма вјерници су обишли и нови храм са три олтара, који је новијег датума, а који је урађен по аманету преподобног аве Јустина.

Након послужења у Ћелијама кренули смо у манастир Јовања.

У манастиру Јовања вјерници су имали прилику да се поклоне дијелу моштију Светог пророка и Претече Јована Крститеља и Светих српских новомученика Јасеновачких.

Завршивши посјету овог манастира стижемо у мјесто Петница поред Ваљева, гдје постоји парохијски храм стар око 150 година. Овдје су нас лијепо дочекали парохијски свештеници испричавши нам историјат храм и отворивши исти како би се вјерници могли поклонити моштима Светог апостола Луке и честици моштију Светог деспота Стефана.

У повратку, на путу од Ваљева према Шапцу посјетили смо и манастир Каону. Овај манастир је као и претходни манастири оставио прелијеп утисак на све вјернике, због своје посебне љепоте. Поред лијепог дочека, обиласка манастира, вјерници су присуствовали вечерњем богослужењу које је служио протојереј Никола Горановић по одобрењу и благослову игумана Филимона.

У касним вечерњим сатима вјерници долазе кући пред храм Свете Петке Параскеве у Гаревцу одакле су и кренули.

Испуњени духовним благословом  великих светиња и светитеља, а посебно благословом светог владике Николаја и преподобног Јустина Ћелијског вратили смо се много богатији духовно, али и са прелијепим осећањима и искуством које можемо само и другима препоручити.

Свети владико Николаје и Свети преподобни Јустине Ћелијски молите Господа Бога да наш род србски се обожи, сложи и умножи.

Протојереј Никола Горановић

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ ГАРЕВАЦ ЕПАРХИЈА ВАЉЕВСКА