СВ. ПАНТЕЛЕЈМОН - СЛАВА ГРАДА БИЈЕЉИНА

Бијељина је данас обиљежила крсну славу Светог Пантелејмона Литијом кроз град и ломљењем славског колача испред зграде Градске управе у присуству бројних званичника из политичког и јавног живота, те представника градова побратима и других гостију из региона.

Након Свете архијерејске литургија коју је служио Преосвећени Епископ зворничко-тузлански г. Фотије у храму Светог Пантелејмона, кренула је Литија улицама града од храма Светог Ђорђа до зграде Градске управе, гдје је традиционално обављен чин ломљења славског колача.

Грађанима Бијељине окупљеним на платоу, као и свим гостима, обратио се Епископ Фотије, те у име свештенства честитао славу, велики празник - Светог Пантелејмона.
Бесједа Епископа Фотија испред зграде Градске управе

"Помолимо се сви Богу да овом граду буде добро, да сви грађани буду благословени, да овај град иде путем напретка, путем мира, путем заједништва и разумијевања. На то нас позива, прије свега, ситуација у нашој Републици Српској, на јединство и слогу, на заједништв, а оне који воде наш народ да га воде светосавским путем, путем мира. Захвалио бих овом приликом свима онима који помажу наше светиње, јер светиње нас чувају на свим просторима гдје живе православни Срби ", поручио је владика Фотије.
Бесједа Епископа Фотија у храму светог Пантелејмона

Предсједник Скупштине града Бијељина Александар Ђурђевић рекао је, честитајући грађанима Бијељине славу, да град ове године славу обиљежава у много бољој епидемилошкој ситуацији него прошле године.

"То нас посебно радује, а сви ми учесници дрштвено-политичког живота морамо да се водимо животом и дјелом нашег заштитника Светог Пантелејмона", рекао је Ђурђевић.

Он је додао да је неопходно да сви буду благи једни према другима, трпе једни друге, да сарађују боље него до сада, и да за неке идеале, како каже, дају и личну жртву, ако треба.

"Бијељина је град који се развија и који ће се развијати, који има главне ресурсе, а то су људи, те је на Градској управи да те људе стави у систем, у службу развоја", истакао је Ђурђевић.

Кум славе, предсједник општине Куманово Александар Крстић, пожелио је мир, здравље и слогу грађанима Бијељине, Републике Српске и цијелог православног свијета.

Градоначелник Бијељине Љубиша Петровић рекао је, честитајући грађанима славу и захваливши гостима на доласку, да се грађани и сви у Градској управи моле заштитнику града Светом Пантелејмону да их чува од сваког зла и искушења.

"Захвалио бих свим представницима градова који су братски градови Бијељини што су данас овдје. Дочекали смо више од 30 делегација, јер сви наши гости са радошћу долазе код нас као што се и ми одазивамо на њихове позиве", рекао је Петровић који је захвалио и предствницима власти из Републике Српске и са нивоа БиХ.

Град Бијељина, напоменуо је он, склапа и нова пријатељства са Словенијом, градом Жалец.

Јанко Кос, начелник општине Жалец, честитао је свим грађенима славу и истакао да је Бијељина град будућности у шта се делегација Жалеца увјерила боравећи у њему те најавио добру будућу сарадњу.

Слави су присуствовали и предједник СДС-а Мирко Шаровић, те предсједник ПДП-а Бранислав Бореновић који су честитали грађанима славу.

"Бијељина је град који се развија и на слави сам десети пут. Увјерен сам да ћу догодине доћи у још љепши и развијенији град", рекао је Шаровић.

Бореновић је истакао да је Бијељина један од ријетких градова који се успио изборити и са економским, демографским, али и политичким изазовима у претходном периоду.

"Бијељина је један од кључних стубова Републике Српске, она из године у годину личи на јак, европски град, који има перспективу", рекао је он.

СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ПАНТЕЛЕЈМОН ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА ЛИТИЈА ГРАДСКА СЛАВА БИЈЕЉИНА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ ЗОРАН ТЕГЕЛТИЈА МИРКО ШАРОВИЋ НЕДЕЉКО ЋОРИЋ