РУКОПОЛОЖЕЊЕ И СЛАВА УГЉЕВИЧКОГ ХРАМА

Епископ Фотије: Људи хоће слободу и слобода хоће људе

Фото: Младен Василић
Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је Свету архијерејску литургију у угљевичком храму Светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана који данас прославља истоимену славу.

Епископ Фотије је рекао да је шокиран изјавом европских званичника да Србе треба сатанизовати јер неће у НАТО и осудио ту хајку на српски народ.

"Ових дана нас је по ко зна који пут шокирала изјава неких европских политичара и званичника који кажу, пошто Срби неће у НАТО пакт ми треба да говоримо против њих и да их сатанизујемо, то да буде европски одговор за Србе", рекао је владика бесједећи на храмовној слави у Угљевику.

Епископ Фотије је оцијенио да је та општа хајка која се води против српског народа и хајка против православне цркве, јер је Црква једно са народом.

"У таквом времену живимо, непрестано на распећу и страдамо, али нећемо се поколебати, јер имамо наше светиње и таман кад клонемо духом ту је Бог да нас окрепи, ту су светитељи наши да нас подигну и да идемо поносно уздигнуте главе и достојанствено", поручио је епископ зворничко-тузлански.

Епископ Фотије је вјерницима упутио позив "да буду људи", поносни и достојанствени, какви су православни Срби били кроз историју, наводећи да то значи добри домаћини, управитељи свога народа, добри свештеници, калуђери у манастирима, да добро васпитавају своју дјецу у светосављу.

"Многима смета српски православни народ на позицији на Балкану гдје се многе царевине преламају и врло често смо због тога били жртве, али кад год будемо на распећу и кад страдамо онда нас Бог подиже и васкрсава", рекао је владика Фотије.

Као примјер тог васкрсења навео је Црну Гору, оцјењујући да су православни Срби и Црногорци нашли своју душу кроз литије, сабрани од једне до друге светиње и манастира.

Владика Фотије је у бесједи говорио и о вирусу корона, радујући се окупљању народа у храму без заштитних маски и оцјењујући да је то знак слободе и побједе над овом несрећом која је задесила свијет.

"Људи хоће слободу, а слобода хоће људе, Бог нас је створио да будемо слободни", истакао је владика Фотије.

Епископ зворничко-тузлански рекао је да у свијету медицина постаје главна грана знања, али да земаљска наука може дати одговоре на оно што је од овога света, а да одговоре на оно што је више од тога, питања вјечнога живота, дају Бог, светитељи, чудотворци и благодат Духа Светога која обитава у Цркви Божијој.

Слава храма обиљежена је Светом архијерејском  литургијом, литијом, опходом, парастосом за 34 погинула борца Војске Републике Српске из угљевичког насеља Сјевер и ломљењем славског колача.

Начелник Угљевика Василије Перић захвалио је Епископу Фотију јер непрестано окупља вјерни народ ове подмајевичке општине у вјери и љубави

„Угљевик полако постаје духовни центар, а улога локалне заједнице је да заједно будемо са Светом црквом и народом, да се заједно помажемо, а управо је црква вијековима уназад одржала народ на овим просторима“,  рекао је Перић.

Један од приложника овог храма посланик у представничком Дому парламентарне скупштине БиХ Ненад Нешић одликован је од Епископа Фотија архијерејском похвалницом.

Нешић је истакао да је архијерејска похвалница велика част али и обавеза да и убудуће помаже цркву и народ.

„Увијек се трудим да будем на путу вјере која каже да се волимо, да градимо а не да рушимо, да помажемо једни другима а не да се спотичемо“, поручио је Нешић и честитао славу свештенству и прохијанима овог краја.

Протојереј-ставрофор Душко Танацковић, старјешина храма, рекао је да ће мошти светитеља, љекара и чудотвораца Козме и Дамјана које су данас донете, бити у храму у Угљевику до 28. јула.

У току Свете архијерејске литургије Епископ Фотије је рукоположио досадашњег ђакона Александра Танацковића у чин свештеника.

Текст и фото: Младен Василић

СВЕТИ ВРАЧЕВИ КОЗМА И ДАМЈАН ХРАМОВНА СЛАВА УГЉЕВИК СЈЕВЕР УГЉЕВИК ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА РУКОПОЛОЖЕЊЕ МОШТИ НАЧЕЛНИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ