ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ У ОСТРОГ ПАРОХИЈАНА ИЗ ЛОКАЊА И ГЛАВИЧИЦА

Благословом Његовог Преосвештенства епископа зворничко-тузланског Г. Фотија, верни народ локањске и главичичке парохије, предвођени парохијским свештеницима протојерејем-ставрофором Драженком Вукотићем и протонамесником Ненадом Савићем кренули су на поклоничко путовање у манастир Острог, као и у друге светиње наше цркве.

У раним јутарњим часовима у суботу, 26. јуна, кренули смо ка свом првом одредишту, манастиру Милешеви, задужбини краља Владислава. Монахиње су нам љубазно говориле о историји ове велике немањићке светиње у којој су се све до спаљивања 1594. године налазиле мошти Светог Саве. Данас се у манастиру налази рука Светог Саве која није спаљена на Врачару, као и мошти Светог свештеномученика Нестора. Посебан утисак на све је оставио фрескопис ове светиње, а посебно ремек-дела средњовековног фреско сликарства - фреска Светог Саве насликана за време његовог живота и "Бели Анђео" из композиције "Мироносице на гробу".

Пут смо наставили ка Црној Гори, према манастиру Морачи, задужбини Стефана, сина Вукановог, а унука Стефана Немање (Светог Симеона). Овај монументални храм из 13. века, посебно нас је фасцинирао својим живописом.

Одатле смо наставили пут Подгорице, где смо посетили Саборни храм Васкрсења Христовог као и гроб блаженопочившег митрополита Амфилохија који се налази у крипти храма. Затим смо посетили и манастир Дајбабе и поклонили се моштима Светог Симеона Дајбабског.

Након ове светиње упутили смо се ка манастиру Острог, где смо стигли око 19 часова. Цела група је кренула до Горњег манастира, ка моштима нашег домаћина Светог Василија Острошког Чудотворца. Ноћ смо провели под ведрим небом осетивши атмосферу Едемског врта.

Велика је част и благослов Божији и Светог Василија да наши свештеници, о. Драженко и о. Ненад, саслужују на Светој Литургији. Многи поклоници су се причестили. Након Литургије кренули смо ка Доњем манастиру да се поклонимо моштима Светог мученика Станка.

Пут смо наставили ка Требињу и манастиру Тврдошу, средишту Епархије захумско-херцеговачке. Данашњи манастир је подигнут на темељима старе светиње. Током бурне историје овај манастир је носио бреме свог народа, био рушен и обнављан, увек сведочећи вери у Васкрслог Господа. Битно је напоменути да је у овој светињи духовно стасавао Свети Василије Острошки. Посетили смо и гроб блаженопочившег епископа Атанасија који се налази на манастирском гробљу. Ово је било и последње одредиште на нашем поклоничком путовању.

Духовно окрепљени, богатији за још једно искуство и спремни за Петропавловски пост, вратили смо се кућама у касним вечерњим сатима у недељу, 27. јуна. И заиста на овом путовању смо се зближили, пријавили јединство и били као велика породица.

Никола Марковић, вероучитељ

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ ГЛАВИЧИЦЕ ЛОКАЊ