БИЈЕЉИНА: СПОМЕН-ХРАМ У КАСАРНИ ПРОСЛАВИО СЛАВУ

Служењем литургије и ломљењем славских колача, Спомен-храм Светог мученика кнеза Лазара и свих светих мученика српских у оквиру бијељинске касарне, обиљежио је Видовдан – слава ове цркве и Трећег Република Српска пјешадијског пука Оружаних снага БиХ.

Овом приликом, славу су обиљежили и Организација старјешина Војске Републике Српске и Удружење потомака и поштовалаца ратних добровољаца 1912-1918. године.

Проповијед о косовском завјету, борцима и жртвама борбе за слободу у временима после Косовске битке, све до краја двадесетог вијека одржао је протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински.

Старјешина Спомен-храма Васо Поповић подсјетио је да је прво богослужење у бијељинској касарни одржао прота Захарије Поповић убрзо након ослобођења 1918. године и да је та пракса настављена све до окупације 1941. године.

У четири ратне године, као и у вријеме СФРЈ, објекат храма је коришћен на неприличне начине, а духовни живот у овој цркви и бијељинској касарни обновљен је у току Одбрамбено-отаџбинског рата, као и сама црква. Друга обнова је обављена почетком друге деценије двадесет првог вијека.

У оквиру Спомен-храма чува се музејска збирка која чува успомену и сјећање на ратне добровољце Семберије, Мајевице и Подриња у ратовима од 1912. до 1918. године, учеснике борбе против фашизма у Другом свјетском рату, борце Одбрамбено-отаџбинског рата и све војнике, полицајце, ватрогасце и војне љекаре који су погинули на дужности.

У комплексу храма изграђен је параклис посвећен Светом деспоту Стефану Лазаревићу и Преподобној Евгенији, а у току је изградња пирга Светог архангела Михаила и Светог мученика Лонгина Сотника.

Кум овогодишње славе је начелник Полицијске управе Града Бијељина, г. Стјепан Терзић.

У храмовној библиотеци чувају се наслови из области војне историје, политичке анализе, религије, али и ријетке антикварне књиге штампане старих више од стотину година.

Обиљежавању Славе у име градоначелника Бијељине Љубише Петровића присустовао је шеф Кабинета градоначелника Младен Арсеновић.

При храму дјелује и неколико секција – школа иконописа, школа калиграфије, креативна умјетничка радионица, музичка секција, шаховска секција и школа борилачких спортова.

ВИДОВДАН ХРАМОВНА СЛАВА БИЈЕЉИНА ВОЈСКА