МОШТИ СВЕТОГ КНЕЗА ЛАЗАРА У ТЕСЛИЋУ (ажурирано 30.6. у 9.42ч)

На моја мала приношења погледај
и у многа их урачунај,
јер теби не принесох похвалу како приличи,
већ колико је могуће маломе ми разуму,
па зато и мале награде чекам.

(Јефимијина похвала светом кнезу Лазару)

Благословом  Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Господина Г. Фотија, на Видовдан 2021. године у  храму Пресвете Тројице у Теслићу, свечано су пристигле на поклоњење мошти Светог кнеза Лазара, које се иначе налазе у манастиру Светог оца Николе на Озрену.

У повратку из блатничке Лазарице, заједно са вјерним народом,  мошти су дочекали свештеници Архијерејског намјесништва теслићког и пред троном путеводитеља, Светога  Саве, служен је Акатист Српским мученицима који живот свој положише у нади и вјери на Васкрсење из мртвих.

Након молитве и поклоњења светим моштима, у заједничкој организацији Управе храма и СПКД «Просвејта» Теслић, у Великој сали Просвејете, приказан је документарни филм, који је снимљен 1939.године, на 550. годишњицу од Косовског боја.

Уз приказ филма, гуслар из Источног Сарајева, господин Миленко Дуљан и глумица Јелена Човић, су кроз пјесму и стихове оживјели сјећање на жртву и љубав Косовских мученика.

У сабору свих светих, сабесједника Светом кнезу Лазару и мученицима косовским, и ми грешни стадосмо вечерас у отачаству нашем, зборећи недостојним устима и срцима: Радује се, Свети великомучениче кнеже Лазаре, српска похвало и заштито!

ђакон Александар Митровић

ВИДОВДАН АКАТИСТ МОШТИ ТЕСЛИЋ МАНАСТИР ОЗРЕН