УГЉЕВИКУ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ФОТОГРАФИЈА ПОСВЕЋЕНА ПАТРИЈАРХУ ИРИНЕЈУ

Изложба фотографија посвећена успомени на Патријарха српског Иринеја свечано је отворена у Центру за културу "Филип Вишњић" у Угљевику и трајаће до 14. јануара.

Фото: Младен Василић
Изложбу је приредио парох угљевички, протојереј-ставрофор Милан Топић, а фотографијама су приказани битни догађаји из живота патријарха Иринеја.

Топић је истакао да је изложба "мали бисер у бројаници за покој душе блаженопочившег патријарха српског Иринеја".

"На четрдесети дан од упокојења патријарха српског Иринеја одлучили смо да подсјетимо српски народ на човјека којег смо имали, првојерарха наше Свете Цркве, на његова дјела која је учинио за нашу Цркву и српски народ, човјека благе нарави, стамена у вјери, који је радио све што је добро како би људи били бољи", рекао је Топић новинарима.

Он је подсјетио да је патријарх српски Иринеј у овој години обиљежио три јубилеја, 60 година од монашења, 45 година од хиротоније за епископа моравичког и 10 година како је изабран за патријарха.

Изложбу је, са благословом Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског Фотија, отворио архијерејски намјесник угљевичко-јањски протојереј Александар Тешић, који је истакао да су скромност, мудрост, пожртвованост, истрајност, разборитост, посвећеност Богу и народу биле животне одлике патријарха Иринеја.

"На трону Светог Саве провео је деценију, остављајући иза себе неизбрисив траг и огромно духовно насљеђе, његова мирна рука чврсто је држала кормило Српске православне цркве гледајући непрестано да води бригу о Цркви, држави, Богу и народу, о Призрену свом и о Косову и Метохији", рекао је Тешић.

Изложби је присуствовао и начелник Угљевика Василије Перић, који је изразио задовољство због тога што подмајевичка општина и на овај начин исказује поштовање према блаженопочившем патријарху српском Иринеју.

"Служио је дуго нашој Светој Цркви и вјерницима, са великом љубављу, цијелу деценију је стабилно и мудро управљао Српском православном црквом, на радост свих вјерника", рекао је Перић.

Директор Центра за културу "Филип Вишњић" Предраг Вујевић рекао је да се изложбом фотографија које говоре о животу патријарха Иринеја завршава овогодишња сезона ове установе културе у Угљевику.

"Блаженопочивши патријарх српски Иринеј био је у веома интересантном периоду српског народа на трону Светог Саве и здушно се залагао за очување српског Косова и светиња, те се кроз његову биографију може осликати историја српског народа пуна борбе за опстанак, током које је патријарх позивао на јединство и слогу српског народа", рекао је Вујевић.

Изложбу су организовали Црквена општина Угљевик, Светосавска омладинска заједница Угљевика, Коло српских сестара "Света Марија Магдалина" и Центар за културу "Филип Вишњић".

Патријарх Иринеј преминуо је 20. новембра у 91. години од посљедица вируса корона.

Текст и фото: Младен Василић

ИЗЛОЖБА ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ УГЉЕВИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ