ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ЦРКВА ЈЕ УВИЈЕК НОСИЛА КРСТ СА НАРОДОМ

Дана 14. октобра 2020.године, када наша света Црква прославља празник Покрова Пресвете Богородице, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је Свету  архијерејску Литургију поводом крсне славе истоименог храма и славе општине у Броду.

Његовом Преосвештенству саслуживали су: протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић, архијерејски намјесник дервентски, протојереј-ставрофор Мирослав Живковић, парох друге парохије бродске, јереј Бранко Јокић, парох треће парохије бродске, јереј Славен Јовичић, парох у Грубишинои Пољу (Митрополија загребачко-љубљанска), протођакон Богдан Стјепановић и ђакон Горан Марјановић.

Мноштво народа је узело учешћа у самој Светој литургији приступивши светој Чаши.

У својој Архипастирској бесједи вјерницима Преосвећени Владика је говорио о Празнику Покрова Пресвете Богородице као и о благослову сабрања у Цркви, као јединству са Небеском Црквом.

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Фотије позвао је данас у Броду вјерни народ да вјерује Цркви и да не слуша оне који су против Цркве, јер је она увијек носила крст са народом и носиће и убудуће.

Света Богородица је одраз нашег духа и пружа нам увијек снагу да преживимо све недаће, поручио је Епископ Фотије.

Заиста је диван и величанствен празник, осјећа се духовност. Велика је благодат данас када празнујемо празник Покрова Пресвете Богородице, установљен у 10. вијеку у Цариграду, истакао је владика Фотије у бесједи.

Након свете Литургије уследила је свечана Литија улицама Брода. На Тргу Патријарха Павла одржан је помен-парастос пострадалима у последњем Одбрамбено-отаџбинском рату.

Славски хљебови преломљени су са кумовима данашњега духовнога славља  Анком Пејчић, њеном кћерком Ружицом и унуком Давидом из Брода, те чланицама Кола српских сестара које дјелује при храму Покрова Пресвете Богородице у Броду као и са представницима општине Брод који Празник Покрова прослављају као заштитницу града.

Сретну слави свим Брођанима пожељео је и начелник општине Брод Илија Јовичић.

“И ове године смо се окупили у Броду са људима који добро желе, да радимо и градимо нашу општину. Ове године смо морали да смањимо и упростимо обиљежавање, али достојанствено да буде све. Да нам данашњи дан донесе срећу, радост, љубав, више дружења и међусобног разумијевања”, рекао је Јовичић новинарима.

Протојереј-ставрофор Жељко Теофиловић рекао је да су данашње поруке јасне – Црква треба да буде мјесто сабирања, молитве, благодарења на првом мјесту за све што је добро и долази од Господа.

Обиљежавање свечаности у Броду протекло је у складу са мјерама Републичког штаба за ванредне ситуације у вези са спречавањем ширења вируса корона.

Текст и фото:

СРНА