ПРОЉЕЋНЕ ДУХОВНЕ АКТИВНОСТИ У ПАРОХИЈИ ПИЛИЧКОЈ

Задовољство нам је да пренесемо рјечју и сликом све што је учињено у парохији пиличкој у периоду април-јун 2020. године.

Планирајући да украсимо порте наших храмова, најприје смо молили предузеће ''РиТЕ Угљевик'' да нам ураде три мања и један велики крст од инокса који су планирани за студенце код наших храмова, за капију порте храма Свете Петке и највећи крст димензија 200х133см за молитвиште ''Клешић''.

Исте смо преузели 28. фебруара из ремонтног одјељења ''Термоелектране Угљевик'' и у знак захвалности приредили ручак захвалности за све раднике који су учествовали у њиховој изради.

Мањи крстови су освештани на Бијеле покладе и постављени у Великој недјељи Часног поста, док је поменути највећи крст чекао обнову поменутог молитвишта.

Иначе, у центру пажње Црквене општине и вјерног народа била је потпуна обнова два молитвишта у нашој парохији - поменутог у Горњој Пилици у засеоку ''Клешић'' које потиче још од прије Другог свјетског рата, које је било дио парохије манастира Тавна и познато је да је на њему крштено 14-оро дјеце и вјенчано 12. младенаца , док у  периоду после Другог свјетског рата, нажалост, није пало у заборав, све до ових дана.

Упоредо са њим радило се и на потпуној обнови и покривању већ активног молитвишта у дјелу села који се зове ''Коса''.

Оба молитвишта су завршена у периоду од 10-29 маја, захваљујући труду, раду и љубави наших парохијана.
У међувремену смо, 03. јуна у парохији свечано и достојанствено обиљежили славу храма у Доњој Пилици - Светог цара Константина и његову мајку Јелену - храма који је у изградњи и који планирамо да покријемо у овој години.

На темељима храма пререзали су славски колач свештеници из сусједних парохија:  протојереј-ставрофор Милан Миловановић, парох шепачко-брањевски протојереј-ставрофор  Драженко Вукотић, парох локањски протојереј-ставорфоро Гавро Гајић, умировљени свештеник протонамјесник  Ненад Савић, парох главичички и јереј Илија Пантић, парох шетићки уз присуство чланова Црквеног одбора, који су кумовали прослави на челу са својим свештеником, као и вјерног народа овога краја.

Кумства за следећу годину прихватио се Миладин Љ. Иванић из Доње Пилице.

На Духовски понедјељак, 08 .јуна, на поменутом молитвишту ''Коса'' обиљежена је парохијска пољска молитва, а следећи дан, на Духовски уторак, 09. јуна освештано је крсно знамење на молитвишту ''Клешић'' и спремљена трпеза љубави за вјернике овог краја.

Иако је падала јака и хладна киша – која је Богу хвала престала послије освећења – ипак нас није омела у молитви.

Посебно дирљив тренутак био је када је после скоро 60. године око молитвишта заиграно српско коло.

Благодаримо свима који су помогли и учествовали у овим богоугодним дјелима, са жељом да нам Господ милости и љубави подари снаге да и даље наставимо чинити оно што је по Његовој светој вољи.

привремени парох пилички
протонамјесник Дарко Б. Перић

ПИЛИЦА ПИЛИЦА КЛЕШИЋ ПИЛИЦА КОСА РИТЕ УГЉЕВИК ЦАР КОНСТАНТИН ЦАРИЦА ЈЕЛЕНА ДУХОВСКИ ПОНЕДЈЕЉАК ДУХОВСКИ УТОРАК ПОЉСКА МОЛИТВА ХРАМОВНА СЛАВА