ОБНОВА СТАРЕ ЗВОРНИЧКЕ ЦРКВЕ И ДАНАШЊА НЕОБИЧНА ПОЈАВА ИЗНАД ЗВОРНИКА И НАШЕ СВЕТИЊЕ

Благословом и личним залагањем Његовог Преосвештенства Епископа зворничко- тузланског Господина Фотија, настављена је раније покренута генерална обнова храма Рођења Светог Јована Крститеља у Зворнику. Преосвећени Владика Фотије није заборавио историјски значај Зворника и наше Светиње чију обнову и сам финансијски помаже.

План радова предочен је Његовом Преосвештенству приликом прве посјете нашем Светом храму, а што је Преосвећени Владика Фотије са радошћу прихватио и благословио.

Након раније урађених послова, извршена је трајна санација капиларне влаге пресјеком свих зидова и постављањем хио-шина, разведен систем подног гријања, постављена гранитна облога са мозаичким дијеловима, уграђена топлотна пумпа и електро котао за гријање, унутрашња и вањска декоративна расвјета, видео надзор, озвучење, наново урађена електро инсталација цијелог храма, извршена припрема за осликавање, започето осликавање храма и многи други радови.

Овогодишњи континуитет обнове настављен је даљим осликавањем храма, припремом задњег дијела иконостаса за осликавање, обарањем свих старих симсова и изливањем нових бетонских армираних симсова, постављањем орнаментике, идентичне старој, израђене од пресованог стиродура пресвученог кварцом, утапањем у зид и уградњом нових електро каблова, наношењем мрежице, љепила и нове вањске фасаде, генералним реновирањем дијелова административног простора итд.

Данас, 12. јуна, док смо покушавали да изаберемо, боје за нову фасаду и приликом сликања горње орнаментике угледали смо необичну појаву изнад Зворника и звоника наше Светиње.

Као што сви другачије доживљавамо и схватамо благослов и неке појаве у свијету, личном животу или животу Цркве, и ми смо ову „необичну Свјетлост“ доживјели као благослов и знамење Божије љубави, милости и човјекољубља. Господ види и походи обновитеље и благосиља свако добро дјело. Ова појава трајала је око 5 минута, а радошћу је испунила нас и око 15 присутних радника.

Неки траже и виде знакове данашње појаве на интернету али је можда знак са неба садржан у житију Светог Исакија Далматског, кога Црква данас прославља. Он је у оно вријеме, чувши за гоњење хришћана, напустио пустињу и дошао да храбри православце. И нама православнима је данас много потребна ријеч која ће нас охрабрити да останемо на правом путу, издржимо борбу и дјела приведемо крају! Можда данас и нама Господ поручује оно што је Свети Исакије рекао цару јеретику: „Царе, отвори Цркве правовјернима и Бог ће благословити пут твој“ ! Нека и нама Цркве увијек буду отворене за молитву, Литургију и Свето Причешће, а Господ ће благословити пут и добре намјере наше јер Он је Пут, Истина и Живот вјечни.

Слава Господу на свему!

ЗВОРНИК СТАРА ЦРКВА ЗВОРНИК ОБНОВА СВЕТИЊА