ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: СРБИ ВИЈЕКОВИМА ЖИВЕ СА СВОЈОМ ЦРКВОМ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије поручио је у бесједи на празник Свете Тројице – Духови да Срби вијековима живе са својом Црквом и да охристовљени народ чува своју душу и своје светиње.

"Срби су охристовљавали своју душу и увијек били честити људи, радовали се са онима који се радују и туговали са онима који тугују, чували своје светиње које нас све чувају, које су градили наши свети преци и ту ћемо се Богу молити и у будућности како је то било вијековима уназад", рекао је Владика.

Епископ Фотије служио је данас свету архијерејску Литиргију у Манастиру Тавна код Бијељине који обиљежава храмовну славу Силазак Светог Духа на апостоле - Педесетница.

"Наше светиње нас окупљају и чувају, видимо то у Црној Гори гдје вјерници поручују `не дамо светиње`, како и ми поручујемо, да и данас сви Срби треба да буду јединствени, у оквиру Духа Светога и са свим својим светињама широм епархијâ Републике Српске", навео је Владика Фотије.

Слави у манастиру Тавна присуствовали су умировљени Епископи Георгије и Константин, који су рођена браћа, а поријеклом су из Горњег Црњелова код Бијељине.

Умировљени Епископ канадски Георгије рекао је да је велико задовољство да са вјерницима учествује у духовној благодати у којој је Дух Свети живот дао, од немоћних учинио моћне, охрабрио их и оснажио.

"Држите се истине Божије, чувајте своје светосавље, свето православље, образ отачки, наше светиње и све своје претке који су знали и стати и опстати", поручио је Епископ Георгије.

Аудио запис поздравне ријечи Епископа Георгија

Манастирској слави су, поред великог броја вјерника, присуствовали и градоначелник Бијељине Мићо Мићић и начелник општине Угљевик Василије Перић.

Перић је сестринству манастира Тавна честитао крсну славу, истичући да је овај манастир вијековно утврђење српске духовности.

"Српска Православна Црква је вијековима највећа подршка српском народу, наша утјеха, она окупља Србе и чува их од разних изазова кроз историју", рекао је Перић, који је замјеник предсједника Епархијског управног одбора Епархије зворничко-тузланске.

Манастир Тавна посвећен је Пресветој Тројици, помиње се у Троношком и Пећком љетопису и турским пописима од 1548. до 1586. године, као задужбина краља Драгутина Немањића и његових синова.

Данас је у сестринству манастира девет монахиња, настојатељица је игуманија Марта, док је духовник манастира Тавна архимандрит Лазар Кршић.

Текст: Младен Василић
​Фото: Младен Василић / Љубиша Игњатовић

СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ ДУХОВИ ПЕДЕСЕТНИЦА ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР ТАВНА ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ЕПИСКОП ГЕОРГИЈЕ ИГУМАНИЈА МАРТА