ВЕЛИКА ОБАРСКА : ПОДРШКА БРАТСКОМ НАРОДУ У ЦРНОЈ ГОРИ

У семберском селу Велика Обарска постављен је билборд подршке братском народу у одбрани светиња у Црној Гори.
Идеја да се на овај начин пружи подршка у одбрани светиња у Црној Гори дошла је од цркве, односно свештеника, као и једног броја мјештана овог семберског села.

Протонамјесник Предраг Гаврић каже да на овај начин, Црквена општина и вјерни народ Велике Обарске, желе да искажу свој протест против, како каже, понижавајућег и дискриминаторског Закона о слободи вјероисповјести у Црној Гори, којим се насилно одузимању цркве, манастири и имовина Српске православне цркве.

„Наша порука је да државни органи преиспитају свој став о вјерским правима и слободама својих грађана. Морамо сви заједно стати уз наш братски и светосавски вјерни народ и не одустајати од одбране СПЦ, како у Црној Гори, тако и на Косову и Метохији, Македонији и Хрватској“, рекао је за Гаврић, те поручује да српски народ, чувајући своје светиње, чува своју вјеру, свој идентитет и своју историју.

Подршку реализацији ове идеје дао је и протонамјесник Митар Млађеновић.

Млађеновић каже да  држава и црква имају заједнички задатак - да свако са своје стране води бригу о повјереном народу, те да је јако тешко када постоји неразумијевање у комуникацији цркве и државе.

“Сматрам да увијек и свагда, и прије свега, човјек треба да гледа у лице Божије и од њега да тражи помоћ и уразумљење свих оних који не разумију вриједност симфоније и саживота једних са другима. У крајњој мјери, и држава и црква имају заједнички задатак, да свако са своје стране води бригу о повјереном народу”, истиче Млађеновић.

Млађеновић каже да светиње у Црној Гори и њихово цјелокупно постојање свједоче да је тај простор сав прожет дубоким црквеним, православним, хришћанским идентитетом, због чега је, како каже, посебно тешко када се те светиње доводе у питање.

“Оно што је чињеница је да је васцјели простор Црне Горе сав прожет дубоким црквеним, православним, хришћанским идентитетом, што управо и светиње које се тамо налазе и цјелокупно њихово постојање свједочи. Стога је некако и посебна бол у срцу свакога ко је у цркви, ко је Христов, када се те светиње доводе у питање и када постоји такво неразумијевање, управо на плану комуникације цркве и државе”, наглашава Млађеновић.

Млађеновић је задовољан, али и поносан, на мјештане и вјерни народ Велике Обарске, који су, како каже, показали разумијевање кроз овај гест и иницијативу.

“У некој теолошкој дефиницији црква јесте сабрање вјерних око Богочовјека – Исуса Хрсита, прије свега у једном литургијском смислу. Сходно томе, сваки наш вјерник и вјерни народ Велике Обарске, Богу хвала и слава, и кроз овај гест и иницијативу, кроз ово препознавање и овај израз само свједоче да на један жив начин сагледава и живи бићем цркве. Свакако да је то радост, велика снага и понос нас који представљамо, водимо и пастирствујемо нашем народу и нашим вјерницима”, истиче протонамјесник Млађеновић.

Љубојевић: Тежак тренутак за српски народ у Црној Гори

Мјештанин Велике Обраске Владимир Љубојевић каже да су мјештани радо прихватили идеју свештеника, те да су препознали тежак тренутак у којем се налази српски народ у Црној Гори.

„Идеја је настала као посљедица дешавања у Црној Гори. Мјештани су се одазвали, тачније један број нас који смо увидјели да је ријеч о заиста доброј идеји. Наша жеља је била да, прије свега, пошаљемо поруку српском народу у Црној Гори да смо уз њих и да схватамо да се налазе у јако тешком периоду“, каже Љубојевић, који сматра да је пружање подршке у оваквим тренуцима веома значајно.

„Знамо да је и наш народ у РС био у изузетно тешкој ситуацији деведесетих година. Тада смо ми добили значајну подршку од наше матице, Србије, као и народа Црне Горе, тада једне заједнице. Свакако да пружање подршке има свој значај, нарочито у тешким временима“, истиче Љубојевић.

Када је ријеч о реакцији грађана на постављени билборд, Љубојевић каже да су коментари позитивни.

„Коментари су позитивни. Сви су рекли да, на неки начин, и они са нама учествују у овој идеји и да је то порука коју смо сви ми, као село Велика Обраска, послали заједно. Одређен број нас је учествовао у реализацији, али, у сваком случају, цијело село стоји иза ове идеје“, наглашава Љубојевић.

Према његовим ријечима, већ дуги низ година постоји изузетно доба сарадња и интеракција цркве и мјештана Велике Обарске.

„Постоји низ активности које ми, заједнички, организујемо. Заиста је велики број мјештана укључен у живот и рад наше цркве. Сматрам да је то изузетно добро и позитвино и да таква схватања треба пренијети и на нашу дјецу“, истиче Љубојевић.

ВЕЛИКА ОБАРСКА НЕ ДАМО СВЕТИЊЕ ЦРНА ГОРА