СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У ШАМЦУ

У навечерје празника Светога Саве, у организацији Црквене Општине Шамац и уз покровитељство Општине Шамац,  у градској кино сали одржана је академија у част овом великом светитељу.

Окупљенима се, поздравном бесједом, најприје обратио протојереј-ставрофор отац Јово Лакић, архијерејски намјесник модричко-градачачки.

Светосавску бесједу је говорио ђакон Љубомир Босић истакнувши да када кажемо да је Свети Сава био истински хришћанин ту долазимо до најдубље тајне човјековог бића и Светог Саве које свима нама треба бити на поуку и духовну корист.

Хришћанин је човјек загледан у Царство Божје али живи овде у свијету. Живи у свијету али није од свијета по ријечима
апостола Павла. Он иако живи и мучи се у овом свијету има предокус вјечнога живота. Не презире живот не претвара се у биљку која побожно чека обећано Царство него управо живи и бори се. Носи своју муку носи свој крст, посрће али и устаје. Испуњава оно што му је Господ дао у задужење. Једном ријечку ЖИВИ.

Тако је живио и свети Сава иако је више од свега на свијету желио мир манастирског живота и предавање цијелога себе подвигу.

Када је требало осамосталити српску цркву с тешком муком прихвата се трона архиепископа када је требало мирити браћу није оклијевао, када је требало основати прву болницу није дангубио.

Све ово је Свети радио не ради неких тричавих овоземааских успијеха него управо имајући увијек димензију вјечности и живљења за ону другу отаџбину на небу. И то је оно што га је учинило великим те двије борбе. Борба за царство небеско али и борба за ближње своје то јест свој српски род.

У култутно-умјетничком програму наступили су Пјевачко друштво "Херувими", Етно КУД "Посавина" Црквина, школски хор ОШ "Шамац" и чланови Школе традиционалног пјевања Јоване Секулић.

Након академије уприличено је дружење уз богату трпезу љубави за све учеснике и оне који су на било који начин помогли одржавање академије.

Послужење су припремиле чланице Кола српских сестара ,,Косовка дјевојка” и други .