СВЕТОСАВСКА НЕДЕЉА У ТЕСЛИЋУ

Празник Светога Саве, српског првојерарха и заступника пред престолом Божијим свечано је прослављен у Теслићу.

Поводом ове духовне радости и молитвеног сјећања на десет година од пресељeња у вјечни живот Патријарха Павла, парохије теслићке, СПКД „Просвјета“ Теслић, Светосавска омладинска заједница, Културни центар, Народна библиотека „Данило Киш“ и Туристичка Организација Општине Теслић, организовали су Светосавску недељу  на тему Павле нас је водио Савиним стопама.
Овим поводом, организовано је неколико садржаја духовног, културног, књижевног и ликовног карактера, који су за циљ имали да светосавски пут прикажу као непрекидну нит спасења од Светога Саве па до патријарха Павла:

22. јануара у читаоници Народне библиотеке „Данило Киш“ одржано је књижевно вече на тему „Тако нам је говорио патријарх Павле;

24. јануара у галерији СПКД „Просвjете“ Теслић  организована је изложба „Лик нашег првојерарха“ . Истога дана одржано је предавање професора Дејана Ристића  на тему „Од Светога Саве до Патријарха Павла Српског“;

25.јануара као круна свих дешавања одржана је свечана Светосавска академија

26. јануара одржана је заједничка школска приредба „Ускликнимо с љубављу“ након које је СПКД „Просвјета“ Теслић уприличила заједничку Светосавску славу.

На сам дан празника Светога Саве у теслићким храмовима служене су свете Литургије и мноштво школске дјеце је приступило светом Причешћу а онда су извели програм рецитација о Светом Сави. Освјештано је и славско жито и преломљен славски хљеб које је за овогодишњу Светосавску славу припремио кум Данило Савић из Теслића.

Лик Патријарха Павла можемо схватити само ако смо загледани у Христа и у Светога Саву. Његово Јеванђелско дјело и порука да будемо људи постала је огледало његове личности. Грчки пјесник Одисеј Елитис каже, да је човјек само један бљесак и ако си га угледао, угледао си га. Управо овим ријечима, свједоци живог сусрета са патријархом Павлом описују  његову личност као свјетлост и бљесак Христовог Јеванђеља, јер код њега је оживљено оно што је доживљено: вјера као основ свега чему се надамо и потврда ствари невидљивих (Јевр. 11, 1).

Патријарх Павле - светац кога познајемо остао је и данас са нама да корача, и након  своје овоземаљске смрти, која је пресељење у Живот вјечнога Бога.  Зато крст и његов гроб чувају животну хришћанску поруку: Чекам Васкрсење мртвих!

Зато, док чекамо ново Небо и Нову Земљу нека наша порука буде она иста мисао којом је патријарх Павле позивао на мир: "Чувајмо се од нељуди, али се још више чувајмо да и ми не постанемо нељуди."

Тескт: Вјероучитељ Александар Митровић
Видео и монтажа: Далибор Ковачевић