СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА У ДВОРОВИМА

Широм свијета, свуда гдје се збори српски језик, прославља се Свети Сава, први српски архиепископ, просветитељ и учитељ. На тај дан је српско име најславније на небу, анђели и све небеске силе клањају се најбољем, највећем, најпознатијем од нас, Светом Сави. У храмовима Света служба се служи, у школама радост и весеље. Тако је било широм Епархије зворничко-тузланске, тако је било и у нашим парохијана првој и другој дворовској, гдје се, као и сваке године, у цркви и у школи организује прослава Светога Саве.

На Савиндан слижена је Света Литургијом у храму Светог великомученика Прокопија. Након Литургије освештан је славски колач и славско жито.

Кум Славе био је Михаило Стевановић из Дворова.

Дјеца су, као што је то уобичајено, извела неколико пригодних рецитација у част великог Божијег угодника, за шта су били награђени светосавским пакетићима.

Надахнуту бесједу о Светом Сави одржао је старјешина храма Светог великомученика Прокопија протојереј Ненад Ђурић.

После Литургије прославa Светог Саве, првог српског просветитеља и учитеља, настављена је у Основној школи „Дворови“ у Дворовима.

Након ломљења славског колача, дјеци, родитељима и просвјетним радницима крсну славу честитали су свештеници и директор школе. Велику радост због прославе школске славе показали су ученици извођењем пригодног програма. Програм је био испуњен садржајем из живота светог Саве и наше светосавске културе, уприличен извођењем дјечијег хора, рецитаторских и ритмичких секција.

Најбољи ученици од стране наставничког вијећа награђени су књигама.

Црквена општина Дворови, у сарадњи са ОШ Дворови, и Удружењем гуслара „Филип Вишњић“ из Бијељине, у вечерњим часовима организовали су Светосавску академију.

Академија је одржана у препуној сали Светосавског дома у Дворовима.

Светосавску бесједу одржао је свештеник Јован Ивановић.

У реализацији програма учествовали су ученици ОШ Дворови, Хор ученика ОШ Дворови, драмска, рецитаторска и музичка секција, као и чланови Удружење гуслара „Филип Вишњић“ из Бијељине. Водитељ програма Светосавске академије био је Михаило Стевановић.

На самом завршетку свечане Светосавске академије присутнима се обратио и старјешина храма Светог великомученика Прокопија протојереј Ненад Ђурић, захваливши се свим учесницима, као и присутнима који су дошли у великом броју.

На крају је уприличено и послужење за све госте у организацији Црквене општине Дворови.