БИЈЕЉИНА: ПРЕДСТАВЉЕНА ФОТОМОНОГРАФИЈА “СТАРА ТУЗЛА – СРПСКА ВАРОШ”

Представљена фотомонографија под називом “Стара Тузла – Српска варош”.  Аутор је свештеник Милан Топић.

Са благословом Његовог Преосвештенства Господина Фотија, Епископа зворничко-тузланског промовисана је фотомонографија "Стара Тузла - Српска Варош" аутора свештеника Милана Топића и издавача Српског просвјетног културног друштва "Просвјета" из Тузле.

Представљене су фотографије старих објеката, установа и Српске Вароши, дијела града који је усљед тоњења потпуно нестао.

- Српска варош у Тузли, била је оличење тог града у 19. и почетком 20. вијека - рекао је прота Милан, који је у Тузли боравио од 2002. до 2018. године и службовао као парохијски свештеник.

- Заљубљеник сам у стару фотографију и старину. Почео сам да прикупљам те старе фотографије од наших парохијана и желео сам да направим изложбу фотографија и старих докумената и тад сам у архиву тузланском добио информације нарочито о школству - каже Топић.

Прота каже да је Српска школа у Тузли постојала од 1828. године и дјеловала при храму Успења Пресвете Богородице.

- Православна школа је била јако посећена, многи учитељи су долазили и тражили да раде у Тузли, али је Црквено-школски одбор на челу са Јовановићима, који су велики ктитори Цркве тог периода бирали најквалитетније учитеље и тражили су од њих да децу науче најбољим и те сам фотографије скупљао - каже прота.

Посљедња у низу промоција одржана је 06.12.2019. у Бијељини, у Епархијском културном центру, у организацији Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске.

Присутне је у име издавача Српског просвјетног културног друштва "Просвјета" из Тузле поздравио потпредсједник Жељко Т. Ковачевић, а о фотомонографији, поред аутора, говорио је и Милош Тришић, свештеник у Тузли.

КЊИГА ТУЗЛА ПРЕДАВАЊЕ