ПЕЛАГИЋЕВО: О. ДОСИТЕЈ ХИЛАНДАРАЦ ОДРЖАО ПРЕДАВАЊЕ НА САБОРУ ПОКЛОНИКА МАНАСТИРА ХИЛАНДАР

По благослову Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, а поводом јубилеја 800 година од самосталности Српске цркве у Пелагићеву је одржан Сабор поклоника манастира Хиландар.

Фото: Константин Миловановић
Царство без круне, држава без војске, земља без жена, богаство без новца, мудрост без школе, кухиња без меса, молитва без престанка, веза са небесима без прекида,
славопој Христу без умора, смрт без жаљења.

Свети владика Николај Велимировић о Светој Гори

Наиме, Црквене општине Пелагићево и Обудовац већ неколико година са својим парохијанима организују  поклоњење светињама Свете Горе, желећи приближити ту земљу монаха својим парохијанима. Сабор се традиционално обиљежава сваке године у другој црквеној општини. Ове године домаћин је била Црквена општина Пелагићево.

Сабор је обиљежен молитвено,уз  акатист Богородици Тројеручици у препуном  храму Светог пророка Илије.

Послије акатиста предавање на тему ''Хиландар кроз вијекове'' је одржао јеромонах Доситеј Хиландарац, игуман манастира Ћелије колубарске и дугогодишњи сабрат манастира Хиландара.

Предавање је одржано у општинској сали која је била премала да прими све заинтересоване који су дошли да чују дивну а понекада и тешку историју древне немањићке светиње.

Вече су додатно уљепшала школска дјечица, чланови хора,отпјевавши пјесме о Светој Анастасији и “ Ми смо дјеца неба“.

Отац Доситеј  је присутнима на један веома сликовит начин објаснио историју манастира, његовог живота, успона и падова кроз историју. Без обзира на бурну историју, манастир вођен Игуманијом, Пресветом Богородицом, је остао стуб Православља и Светосавља.

По завршетку предавања оцу Доситеју је у име Црквене општине и Општине Пелагићево  су поклоњене свештеничке одежде и икона Преподобног Сисоја Великог, на сјећање на ово несвакидашње вече.

Напослијетку су поклоници манастира Хиландара пошли на вечеру у новоосликану салу Светосавског дома у порти храма Светог Пророка Илије.

Протојереј-ставрофор Миодраг Каиновић

Фото: Константин Миловановић