ОСВЕЋЕЊЕ ЖИВОПИСА И РУКОПОЛОЖЕЊЕ У ЦАПАРДАМА

У недјељу 17. по Духовима када наша Црква прославља успомену на Светог свештеномученика Григорија и Светог Михаила Кијевског, парохију цапардску, по благослову надлежног Архијереја Владике Фотија, походиле су мошти Свете великомученице Марине којој је и посвећен парохијски храм.

Његово Преосвештентво Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије, умножио је духовну радост празника служењем свете архијерејске Литургије уз саслужење вископреподобног архимандрита Гаврила, игумана манастира Светог Николе на Озрену, високопреподобног архимандрита Нектарија, игумана манастира Часног Крста у Сувом Пољу, високопречасног архијерејског намјесника тузланског,  протојереја-ставрофора Стеве Јовића и пречасног архијерејског намјесника пећиначког, јереја Бојана Мијановића (Епархија сремска), протођакона Славољуба Милошевића и ђакона Радана Шарића (Епархија банатска).

У току свете Литургије Епископ Фотије је рукоположио достојног ђакона Пају Тришића са Економије, парохија челопечка, у свештени чин јереја.

Послије светог Причешћа Владика је, са свештеномонаштвом и свештенством, осветио живопис у храму који је даривао, за здравље и напредак породице и потомства, ктитор живописа г. Станко Загорац из Загораца а настањен у Старим Бановцима.

Поучивши многобројни народ, који је са разних страна посјетио нашу парохију у овај дан, у надахнутој бесједи, Владика је истакао значај фрески и светих икона у духовном узрастању православних хришћана.

Владика Фотије је надлежног свештеника, протонамјесника Драгана Негића, одликовао чином протојереја за досадашњи труд и рад на парохији цапардској.

Надлежни Архијереј, Владика Фотије, одлуком Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве додјелио је Станку Загорцу ктитору живописа, високо оликовање наше Свете Цркве, Орден Светог Саве другог степена за дјелатну љубав према Светој Мајци Цркви, показаном бригом према ближњима, као и несебичним помагањем храмовима у Епархији зворничко-тузланској.

У присуству великог броја вјерног народа наше и сусједних парохија, као и драгим гостима из Србије и дијаспоре радост празника настављена је уз трпезу љубави и народно весеље које је за ову несвакидашњу прилику припремио ктитор живописа Станко и парохијани, домаћини и домаћице, парохије цапардске.

Истог дана уручено је више Архијерејских похвалница и Црквено-општинских захвалница највећим приложницима и добротворима Црквене општине и парохије цапардске у Цапардама.

протојереј Драган Негић

ЦАПАРДЕ РУКОПОЛОЖЕЊЕ ОСВЕЋЕЊЕ ОРДЕН ЧИН