ПРЕСЛАВА ХРАМА ПРЕСВЕТЕ ТРОЈИЦЕ У МИШИНЦИМА

Мјештани села Мишинци код Дервенте су на дан спомена светих мученица Вјере, Наде, Љубави и мајке им Софије, 30. септембра 2019. године прославили преславу свога храма.

У филијалном храму парохије сочаничке - Пресвете Тројице, свету Литургију служио је протојереј- ставрофор Милорад Бајбић умировљени свештеник из Подновља, који је  проповиједао Ријеч Божију на јеванђелску тему: ''Иштите најприје Царство Божије и правду Његову и ово ће вам се све додати'' (Мт. 6, 33).

Прота је у својој надахнутој бесједи истакао житије светих Мученица као остварење пророчких ријечи псалмопијевца Давида ''Диван је Бог у светима својим, Бог Израиљев'' (Пс. 67, 36) и благословио сабрани народ ријечима нека Пресвета Богородица, сила Часног Животворног Крста и Свете мученице Вјера, Нада, Љубав и мајка им Софија буду молитвени заступници пред Васкрслим Христом свима онима који њихов спомен празнују у овом светом храму и у свим храмовима наше свете Цркве.

Након свете Литургије обављен је трократни опход око храма уз звуке звона. Прота Милорад је осветио  и благословио славски хљеб, вино и кољиво, потом хљеб преломио са кумом овогодишње преславе г. Игором Жунићем из Дервенте те су сви прешли за трпезу љубави.

Током свечаног славског ручка кум Игор се бираним ријечима обратио свим присутним гостима:

''Поштоване проте, драга браћо и сестре, хвала вам што сте данас дошли у ово мало али поносно село, хвала вам што сте се помолили драгом Богу за све нас као и наше миле и драге, што сте  благословили  мјештане овог села и наше породице, што сте одслужили помен парастос за нашу браћу и сестре који су пострадали у Одбрамбено отаџбинском рату. На многа и блага Љета свима нама ако Бог да!''

Надлежни парох, протојереј- ставрофор Славољуб  Тривић, у пригодној здравици поздравио је све присутне, на првом мјесту кума преславе г. Игора Жунића и његову породицу те се у име вјерног народа села Мишинци, и своје лично име, захвалио проти Милораду што је кроз Евхаристијско славље, предивним ријечима бесједе и благосиљањем трпезе љубави подијелио са вјерним народом ово духовно и физичко славље.

Куму славља и његовој  породици прота Славољуб је пожелио  да још дуго година ако Бог да кумују светим храмовима,  такође као и до сада да учествује у активном животу Цркве у здрављу и срећи на радост наше свете Цркве и свих светих.

Светом сабрању присуствовао  је и Начелник дервентске Општине г. Милорад Симић са својим сарадницима.

Кумство за наредну годину Господњу  је, у име МО СДС-е из Мишинаца, преузео г. Перо Ж. Ђурић из Дервенте.

протојереј-ставрофор Славољуб И. Тривић,
привремени парох парохије сочаничке