ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: СРПСКУ ТРЕБА ДА ЧУВАМО ЖИВОТОМ, ДЈЕЛОМ И ЉУБАВЉУ

Фото: Младен Василић

„Потребно је да се сви учимо философији православља и философији Сретења, да волимо Бога и ближње своје, то је наш крст али и наша побједа и то је наше васкресење“, поручио је у бесједи Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански  Господин Фотије.

Владика Фотије је у храму Рођења Пресвете Богородице у Мачковцу код Лопара служио Свету архијерејску Литургију у поводу данашњег празника Сретења Господњег.

Преосвећени Епископ Фотије поручио је да се слави име Божије и велики празник Сретење Господњег.

„За нас је Сретење велики празник, а свети оци тумачећи овај празник кажу то је сусрет Бога и човјека, сусрет Бога и човјека у самом Христу али и сусрет Бога и човјека између праведнога Симеона и самога богодјетета Исуса Христа али и свих људи који су ту били“, рекао је у бесједи Епископ Фотије.

Он је напоменуо да је Црква  почетком шестог вијека установила да се овај празник празнује свечано са Литијама јер  показује спасење и  показује да Господ Христос долази на овај свијет као Спаситељ да све људе спасе од смрти  ђавола и гријеха.

„То је догађај који нам показује и благослов сусрета са другим човјеком, а ми људи у другом човјеку када га сусретнемо сусрећемо самог Бога, јер је сваки човјек икона Бога живог, поготову крштен човјек“, додао је Владика Фотије и закључио да је однос према Богу и ближњем повезан.

Епископ Фотије је поручио вјерницима, да када срећу свакодневно друге људе да се према њима треба да односе хришћански са љубављу и поштовањем у духу данашњег празника Сретења Господњег.

„Када долазимо у Цркву, долазимо да се сусретнемо са Богом, кроз молитве, покајањем, вјером, исповјешћу, причешћем  се сусрећемо и сједињујемо са самим Богом, и то је пуноћа данашњег празника Сретења и пуноћа наше вјере, а са друге стране сусрећемо и друге људе и то је Сретење“, казао је Владика Фотије и истакао да је Бог је све људе створио као своју Икону и дао заповјест да живе као људи благочестиви, благородни по закону Божијем.

Након Литургије служен је парастос за 242 погинула борца Одбрамбено-отаџбинског рата Војске Републике Српске из мајевичког краја.

„Њихова је жртва велика и они су се уградили у темеље Републике Српске да би ми могли благородно  да живимо на овој земљи и да је чувамо својим животом, својим дјелом и својом љубављу“, рекао је Фотије.

Младен Василић
Координатор за односе са јавношћу Општине Угљевик