Крстовдан: Света архијерејска Литургија у манастиру Часног Крста

У петак, 18. јануара 2019. године, када наша света Црква прославља Свете Теопемта и Теону – КРСТОВДАН, у присуству великог броја вјерника у манастиру Часног Крста у Сувом Пољу поред Бијељине, свету архијерејску Литургију служио је Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије.

Његовом Преосвештенству саслуживали су: архимандрит Симеон, игуман манастира у Доњој Бишњи, протојереј-ставрофор Драган Пејчић, архијерејски намјесник угљевичко-јањски и протођакон Славољуб Милошевић као и мноштво народа који се окупио око ове Свете обитељи.

На крају Литургије, Епископ је служио и велико освећење воде – крстовданско, иако су Богојављење и Крстовдан један празник, празник Богојављења. Празник Крстовдан се везује за Богојављење и крштење Исуса Христа, као и за дан посвећен Светом Јовану Крститељу, који Га је крстио у ријеци Јордану.

Српска Православна Црква слави Крстовдан, такође, и као успомену на прве хришћане који су примили вјеру на самом почетку хришћанске проповједи.

У календару Крстовдан 18. јануара није обиљежен црвеним словом, за разлику од Крстовдана који славимо 27. септембра као успомену на проналажење Часног Крста на коме је Господ разапет.

КРСТОВДАН БОГОЈАВЉЕЊЕ БОГОЈАВЉЕЊЕ МАНАСТИР ЧАСНОГ КРСТА