Умро архимандрит Гаврило - јединствени православни пустињак у Пољској

22. новембра представио се Господу архимандрит Гаврило (Гиба) - оснивач јединственог, после Другог светског рата, православног скита (пустиње) у Пољској.

Рођен је 1962. године у граду Сокулка. Завршио је Православну духовну семинарију у Варшави и Хришћанску теолошку академију, такође у пољској престоници.

Од почетка свог монашког живота био је везан уз манастир Благовести у Супрашлу. Тамо је 1986. примио малу схиму, хиротонију ђаконску, и постао свештеник. Од 2000. до 2008. године био је игуман овог манастира. У том период, 2007. године постао је доктор богословља.

2008. године изабран је за епископа, али није примио номинацију. Како је истовремено био изабран нови игуман манастира Супрашл, архимандрит Гаврило је одлучио, да врати православни монашки живот на мочварама близу села Одринки, где је од 16. до почетка 19. века био мушки манастир.

Уз помоћи великог броја верника изградио је цркву, кућу и кухињу. Тај повратак није се свиђао свима, од 2009. и следећих година било је неколико напада и на цркву.

Архимандрит је био познат по знању траварства. Сам је тражио и ходовао биљке, сваке седмице је примао пацијенте.

2012. је снимљен и филм о њему "Archimandryta":

Сахрана о. Гаврила одржана је у недељу 25. новембра, у скиту. Служили су бројни духовници, а између њих Архиепископ Бијелска Подлашког Григорије, Епископ Супрашла Андреј и Епископ Шиjемиатича Варсонофије.

Извор: Поуке/orthodox.pl

ДУХОВНЕ ПОУКЕ АРХИМАНДРИТ ГАВРИЛО ГИБА ПОЉСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА