ШАБАЦ: УСТОЛИЧЕЊЕ ЕПИСКОПА ЈЕРОТЕЈА

Фото: ТВ Ас Шабац
На торжественом литургијском сабрању у храму светих апостола Петра и Павла у Шапцу Његова Светост Патријарх српски Г. Порфирије свечано је увео у трон Епархије шабачке Епископа шабачког Г. Јеротеја, коме је Свети Архијерејски Сабор на мајском заседању поверио духовно старање о честитом народу Божјем у Богом чуваној шабачкој Епархији.

Духовно велика радост призвала је бројни верни народ шабачког краја у епархијски Саборни храм да пожели добродошлицу свом новом архипастиру, Епископу Јеротеју, који ће своју службу у овом, за Цркву традиционално везаном крају, отпочети шеснаесте године од обнављања Епархије шабачке, да пожели добродошлицу и узнесе молитве за њега, заједно са првојерархом СПЦ и бројним архијерејима.

Светом архијерејском Литургијом началствовао је Епископ шабачки Г. Јеротеј уз саслужење Његовог Високопреосвештенства Митрополита запорошког Украјинске Православне Цркве Московске патријаршије г. Луке, Његовог Високопреосвештенства Митрополита европског Пимена и Преосвећене господе епископâ шумадијског Јована,  зворничко-тузланског Фотија, нишког Арсенија,  ваљевског Исихија, брегалничког Марка, многобројног свештенства и свештеномонаштва из више Епархија Српске Православне Цркве.

Светој Литургији молитвено су присуствовали Његово Блаженство Архиепископ охридски и митрополит скопски Г. Јован и Преосвећена господа Епископи: сремски Василије, банатски Никанор,  британско-скандинавски Доситеј, врањски Пахомије, милешевски Атанасије, горњокарловачки Герасим, пакрачко-славонски Јован, бихаћко-петровачки Сергије, осечко-пољски и барањски Херувим, будимљанско-никшићки Методије, захумско-херцеговачки Димитрије, хвостански и изабрани западно-европски Јустин, мохачки Дамаскин,  марчански Сава, умировљени канадски Георгије,  многобројно свештенство, монаштво, министар Ненад Поповић, др Владимир Рогановић директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама, градоначелник Шапца Александар Пајић и благочестиви верни народ Богом чуване Епархије шабачке.

По благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија одлуку Светог Архијерејског Сабора о избору Епископа Јеротеја за Епископа шабачког прочитао је Епископ зворничко-тузлански Фотије.

На крају свете Литургије Патријарх Порфирије свечано је увео у трон Епархије шабачке Епископа шабачког Г. Јеротеја, коме је Свети Архијерејски Сабор на мајском заседању поверио духовно старање о честитом народу Божјем у Богом чуваној шабачкој Епархији.

Након чина устоличења пригодном беседом се обратио Патријарх Порфирије у којој је навео да су простори ове Епархије, простори који имају дубоке хришћанске корене који сежу још у прве векове.

"Из најранијих времена знамо за Епархију Сирмијумску, и пре него што су Словени у огромном броју населили ове просторе, овде је била жива реч Христова и Црква је постојала и сабирао се верни народ на светој Литургији, да би ту учествовао у тајнама будућег века...И у српска времена на овим просторима, у временима када су наши преци постали Хришћани, овде постоји Црква, која је у склопу јурисдикције оних који су били плод љубави, вере и духовног рада и дела Светога Саве."

"Иако свака епархија јесте пуна Црква, носи са собом пуноћу Цркве, свака епархија јесте тело Христово, али исто тако заједно са свим другим епархијама и са пуноћом свих православних помесних цркава, опет светотајински, мистично јесте једно тело...Дакле и шабачка епархија је пуна Црква, и свака Литургија је пуна Црква, у свакој Литургији је сам потпуни Христос и наш Сабор је изабрао Вас, владико Јеротеје, да водите ову Цркву, да би она била једно тело, један организам са нашом саборном аутокефалном Српском Православном Црквом а кроз њу једно тело и један организам са пуноћом СПЦ", поручио је Патријарх Порфирије и додао да епископ јесте глава Цркве, али није сам Црква.

"Он је на месту по обличју Христовом и постављен по благодати Божијом, молитвама и избору Сабора да би водио живи организам Цркве,  да би био домаћин једне Епархије. Епископ је на месту Христовом, а живи Бог Отац је дао ауторитет Сину своме, а Син предао Апостолима, а они епископима да би ауторитет Оца био присутан у Цркви. Епископ је позван пре свега да буде Отац народу. Не да има моћ, да по своме нахођењу одређује, процењује и суди, него добија пуномоћ да управља управо ауторитетом који му је поверен, а који на крају je заправо поверен Цркви", истакао је Његова Светост.

Присутнима се обратио и новоустоличени Епископ шабачки Г. Јеротеј који је рекао да после толиких година се враћа у свој родни крај, у своју Мачву сада у новој служби и звању, да служи својој Цркви и своме српскоме роду.

"Са страхом и осећањем најдубље недостојности стојим сада на трону својих великих и светих претходника исповедајући пред живим Богом, пуноћом Цркве и свима вама, Оци, браћо и сестре своју духовну немоћ и слабост, али чврсту веру у свемогућег Бога и Његову свесавршену благодат која свагда немоћи исцељује и недостатке допуњује. Свестан сам тежине епископског крста који данас узимам на своја плећа, али верујем и знам да ћу имати подршку у вама, моја паство да лакше носим тај крст, укрепљен силом Христа који нам моћ даје. Зато данас са радошћу долазим у Шабац, не као властодршци овога света да господарим вама, него да подражавам самога Спаситеља који није дошао да га служе, него да служи. Долазим са жељом да служим свима, да непрестано приносим себе другима на дар, да никада не тражим своје него да увек Христа ради делам за добробит ближњег", навео је Епископ шабачки Г. Јеротеј.

Целу приступну беседу Епископа шабачког г. Јеротеја можете прочитати ОВДЕ.

На крају свете Литургије и свечаног чина устоличења приређен је пригодни културно-уметнички програм.

Извор: ТВ Храм

УСТОЛИЧЕЊЕ ЕПИСКОП ЈЕРОТЕЈ ЕПАРХИЈА ШАБАЧКА ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ