Патријарх Порфирије: ГДЕ НЕМА ЦРКВЕ, ПРЕ ИЛИ КАСНИЈЕ, ОДУМИРЕ И НАРОД (ВИДЕО)

У Бијељини је данас одржана централна манифестација поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе.

Церемонији су присуствовали Његова светост патријарх српски г. Порфирије, Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије, предсједник Србије Александар Вучић, предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, предсједник Скупштине Србије Владимир Орлић, премијери Републике Српске и Србије Радован Вишковић и Ана Брнабић.

Фото: TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC
“Где има цркве, има и нашег народа. А где је нема, пре или касније, одумире и народ”, рекао је патријарх у обраћању на централној свечаности поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе у Бијељини.

Патријарх Порфирије је истакао да јединство српског народа није у бројкама, нити и у математици и географији, а није засновано ни на крви и тлу.

“Наше јединство није у квантитету, већ у квалитету. Једна грчка пословица каже: `Није у многоме добро, али у доброме увек јесте много`. Зато наше јединство треба да остане духовно јединство као основ свега”, напоменуо је патријарх српски.

Подсјетивши да су Срби не тако давно били под заставама које нису исказивале српски духовни идентитет, систем вриједности и начин живота, патријарх Порфирије је указао да се српски народ под тим барјацима самопорицао и постајао безоблична маса погодна да је други обликују како хоће.

“Да се не лажемо, и данас смо отворено и испод радара изложени насртајима разних идеологија и политика, које нам носе туђе заставе, које хоће да изнутра преобликују наш систем вредности и направе од нас оно што нити смо били, нити желимо да будемо”, упозорио је патријарх српски.

Његова светост рекао је да сваки народ има своју душу, истичући да је, ако се ње одрекне или је изгуби и запостави, осуђен на одумирање.

“Душа српског народа јесте хришћанска православна вера. Да њоме није живео, наш народ би давно нестао са историјске сцене”, указао је патријарх Порфирије.

Истичући да је застава симбол јединства и знак духовног дубинског идентитета једног народа, патријарх Порфирије је навео да српска застава упућује на то ко смо, шта смо и којим путем смо се запутили.

“Значење наше заставе и свих претходних има свој корен у христоликој застави победе и слободе цара Константина. Зато она (застава) треба да буде знак да је наш идентитет изграђен и утврђен на истом идентитету на којем је грађена и Константинова застава, а то је идентитет који се зове Црква Христова”, нагласио је патријарх Порфирије.

Његова светост је рекао да, гдје год да српски народ живи, постоји златна нит која га повезује и чини једним и јединственим.
“Та нит се зове православна вера и Српска православна црква”, нагласио је патријарх Порфирије.

Извор: Бањалука нет

ДАН СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА БИЈЕЉИНА ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ