У БУКУРЕШТУ ЗАСЕДАО СВЕТИ СИНОД РУМУНСКЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ

Свети Синод (Архијерејски Сабор)Румунске Православне Цркве заседао у среду у синодској сали Патријаршијске резиденције под председавањем патријарха Данила да би се разматрале текуће теме које су биле на дневном реду.

Рад је започет доксологијом којом је началствовао епископ богданијски Атанасије, викарни епископ Епархије италијанске Румунске Патријаршије, у капели Светог Георгија Победоносца.

На дневном реду Св. Синода биле су литургијски текстови, које је претходно прегледао Митрополитски синод Муртеније и Добруџе. Јутрења, вечерња и акатисти за једанаест светих, од којих су већина дачанског порекла, биће одобрени на заседању овог Синода:

Блажени Теоктист (3. септембар)
мученик Монтан, презвитер Сингидунума и његова жена Максима (26. март)
мученик Дасије (30. новембар)
мученик Ермес (31. децембар)
мученици Ермил и Стратоник (13. јануар)
првомученик Јефрем, Епископ Тамиша (7. март)
првомученик Иринеј, Епископ Сирмијума (6. април)
мученици Максим, Квинтилијан и Дада Озовска (28. април)
мученик Никандар и Марцијан (8. јун)
мученик Луп (23. август)
мученици ђакон Донат, свештеник Ромул, ђакон Силван и Венуст (21. август)

Посета папе Фрање Патријаршији и Националној катедрали такође је  била тема дневног реда. Румунски архијереји такође су разговарали о седмом Међународном састанку православне омладине који ће се одржати ове године у Темишвару.

Извор: Ромфеа (са енглеског Инфо служба СПЦ)