МОНАСИМА УПЦ НАЛОЖЕНО ДА У РОКУ ОД ТРИ ДАНА НАПУСТЕ КИЈЕВСКО-ПЕЧЕРСКУ ЛАВРУ

Монасима канонске Украјинске православне цркве (УПЦ) наложено је да у року од три дана напусте Кијевско-печерску лавру, саопштио је министар културе Украјине Александар Ткаченко на Телеграм каналу.

Према његовим речима, поменути захтев је упутио национални историјски споменик „Кијевско-печерска лавра“ након рада министарске комисије.

„Сада, након што је национални споменик упутио захтев УПЦ Московске патријаршије о моменталном ослобађању, престанку коришћења и враћању имовине националном споменику, црква треба то да изврши у року од три радна дана од дана пријема захтева. У случају одбијања суд ће донети одлуку о уклањању препрека за коришћење имовине националног споменика“, рекао је украјински министар.

Како је додао, 5. јуна министарска комисија потписала је са националним спомеником „Кијевско-печерска лавра“ акт о пријему и преносу имовине. Комисија је проверила и враћа на коришћење држави 79 објеката. Акт је послат и представницима манастира, али они су одбили да га приме преко канцеларије, након чега је национални споменик послао документа поштом и у електронском формату.

Сценарио насилног заузимања лавре – све вероватнији

Шеф одељења за односе са јавношћу Московске патријаршије Владимир Легојда рекао је да се братија манастира не може застрашити никаквим ултиматумима, али да су изгледи за насилно заузимање Лавре све вероватнији.

„Тешко да се можемо надати праведном суђењу о којем говори министар. Како пракса показује, судови у Украјини одавно су престали да буду непристрасни и независни, са ретким изузецима“, изјавио је Легојда.

Подсетимо, украјинске власти су у протеклих годину дана организовале највећи талас прогона УПЦ у новијој историји земље. Позивајући се на њену повезаност са Русијом, локалне власти у различитим регионима Украјине одлучиле су да забране деловање УПЦ, а парламенту земље је поднет предлог закона о њеној фактичкој забрани у Украјини.

Служба безбедности Украјине почела је да покреће кривичне поступке против свештенства УПЦ, спроводи „контраобавештајне мере“ – претресе епископа и свештеника у црквама и манастирима, у потрази за доказима „антиукрајинског деловања“, преноси Спутник.

УКРАЈИНА УКРАЈИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА