ЦЕЛА СВЕТА ГОРА НА СВЕНОЋНОМ БДЕЊУ У СПОМЕН СВЕТОМ ХАРАЛАМПИЈУ, ЗАШТИТНИКУ ОД ЗАРАЗНИХ БОЛЕСТИ

Одлуком Свештене општине Свете Горе, у петак , 27. марта (у Хиландару у 19.00 часова по српском времену), у Протатском храму, свим манастирима, скитовима и келијама, биће служено свеноћно бдење у спомен Светог свештеномученика Харалампија, за поштеду од пандемије корона вируса. За време службе читаће се посебне свештеничке молитве за заустављање заразних болести. У наредним данима ће бити уприличене и литије са чудотворним иконама и светим моштима, које се чувају у храмовима и ризницама светогорских манастира.

Свештеномученик Харалампије се посебно поштује на Светој Гори јер је, по предању, негде у време турске владавине, избавио Светогорце од пошасти куге. У време велике епидемије која је захватила и Свету Гору, монаси су почели да умиру један за другим. Преживели су почели да напуштају манастире спашавајући своје животе. Тада се једном монаху који се управо спремао да напусти Свету Гору, указао старац, рекавши му да не одлази јер је Пресвета Богородица услишила ревносне молитве Светогораца и пребројала њихове кораке у литијама у свим крајевима Њеног Врта. По његовим речима, Она га је послала да заустави смрт. Старац је додао, да ако га монаси послушају, радост ће засијати на њиховим лицима (на грчком: ХАРА – ЛАМПИ, ΧΑΡΑ – ΛΑΜΠΗ). Тада је монах схватио да је пред њим Свети Харалампије и одмах је хтео да учини велику метанију пред светитељем. Међутим, Свети Харалампије је ишчезао а зараза је отишла са Свете Горе

Од тада је одређено да се у свим манастирима сваке године служе свеноћна бденија у част Светог Харалампија, на његов спомен 23. фебруара. Такође, свакодневно се на крају свих богослужења на отпусту, међу дневним светитељима који се празнују, помиње и име овога светитеља.

Нека би нас и сада Небеска Заштитница Пресвета Богородица, молитвама Божијег угодника Свештеномученика Харалампија, заједно са нашим даноноћним молитвеницима у духовном утврђењу Свете Горе Атонске, избавила од страдања и заразне болести која је преплавила читав свет.

Извор: Хиландар.орг

КОРОНА ВИРУС COVID19 ПАНДЕМИЈА СВЕТА ГОРА СВЕТИ ХАРАЛАМПИЈЕ