БЈЕЛОРУСИЈА: ОСВЕШТАН ХРАМ У ЧАСТ СВЕТОГ САВЕ

По благослову Његове светости Патријарха московског и читаве Русије Кирила дана 25. јануара 2020. освештан је домски храм Борисовске епархијске управе Бјелоруске православне цркве у част Светог Саве, првог архиепископа српског.

Поштовање Светог Саве у Бјелорусији има дубоке историјске коријене и датира од 15-16 вијека. Познато је да његово име међу најзначајнијим словенским светитељима наводи Франциско Скорина у календару своје „Мале путописне књиге“ (1522.), а Захарија Копистенски у свом трактату „Палинодија“ (1621.) помиње Светог Саву Српског као узор за понашање.

Епархијска управа је мјесто гдје се доносе важне одлуке за читаву епархију, зато је за епископску службу у савременим условима веома важан не само примјер великог епископа Христове Цркве, какав је Свети Сава, него и  његово небеско заступништво и помоћ, које ће бити посебно опипљиве ако му се буду приносиле сталне молитве у новоосвећеном храму подигнутом у његову част.

Освећење домског храма у част Светог Саве важно је и Србима и Бјелорусима и још више ојачава духовну повезаност два блиска православна народа, што је посебно драгоцјено и значајно данас када се односи Србије и Бјелорусије развијају на свим нивоима.

Прије службе за домски храм, уз благослов Његове светости Патријарха српског Иринеја, донијета је икона Светог Саве.

Послије молебна Светом Сави, епископ Српске православне цркве, Епископ моравички Антоније поклонио је новоосвећеној цркви комплет литургијских сасуда. Затим је услиједило освећење самога храма. Освећење престола и божанску литургију служили су владика борисовски и мариногорски Вењамин и Епископ Антоније моравички, представник Српске православне цркве. На богослужењу се молио и опуномоћени амбасадор Републике Србије у Републици Бјелорусији Вељко Ковачевић.

Литургијске напјеве на српском језику изводио је дјечји хор саборног Храма Христовог васкрсења из Борисова, под руководством регента Ксеније Качановске.

Након богослужења присутнима су се обратиле владике  Антоније и Вењамин.

Владика Вењамин је удостојио архијерејских грамата српског православног публицисту Ранка Гојковића и професора Ивана Алексејевича Чароту.

На крају је преосвећени Вењамин дијелио вјерницима иконице с ликом Светог Саве.

С руског М.Ж.

​Извор: Епархија борисовска

РУСКА ЦРКВА РПЦ БЕЛОРУСИЈА ЕПАРХИЈА БОРИСОВСКА ЕПИСКОП ВЕНИЈАМИН ЕПИСКОП АНТОНИЈЕ ХРАМ СВЕТОГ САВЕ ОСВЕЋЕЊЕ ХРАМА