Основан први православни манастир у Јужној Африци

Његово Блаженство папа и патријарх александријски и све Африке Теодор II стигао је у Јужну Африку 19. јануара 2018, где је учествовао у прослави 50-годишњице оснивања свештене Митрополије Добре Наде (1968-2018) и затим је отишао на велико мисионарско путовање у Намибију и Кенију.
У Патријарховој пратњи су били надлежни  митрополит јоханесбуршки и преторијски Дамаскин, епископ нитријски Никодим и протојереј Атинадор Папаверипијадис, егзарх Патријаршије александријске на Кипру.
Патријарх  је поподне посетио новоосновани манастир Светих Николе Мириклијског, Нектарија Егинског и Пајсија Светогорца, у области Хартебеспорт.
Били су присутни амбасадор Грчке у Јужној Африци Елефтериос Куваритакис, генерални конзул Грчке Јоанис Хацантонакис, као и други функционери и велики број верника.
Манастир је основан захваљујући настојањима и иждивенију Његовог Високопреосвештенства митрополита јоханесбуршког и преторијског Серафима (сада Зимбабвеа и Анголе) у једној мирној области, један сат удаљеној од Јоханесбурга, на зеленом брду са прелепим погледом.
Уз помоћ патријарха Теодора II, а током архијерејске службе Његовог Високопреосвештенства Дамаскина јоханесбуршког и преторијског, под духовних старњем архимандрита Апостолоса Апостолакиса основана су још два манастира у Кенији и Танзанији.
Александријски Патријарх је на крају вечерња увео у службу прву игуманију манастира, сестру Ортодоксију, која је родом са Крита.

Извор: Александријска Патријаршија (са енглеског Информативна служба СПЦ)

АЛЕКСАНДРИЈСКА ЦРКВА ПАТРИЈАРХ ТЕОДОР АФРИКА