Митрополит пафоски Георгије - НОВИ КИПАРСКИ АРХИЕПИСКОП

Кипарска црква званично улази у нову еру. Митрополит пафоски Георгије изабран је за новог архиепископа кипарског.

Гласање је обављено по завршетку Свете Литургије у параклису Апостола Варнаве у резиденцији свештене Кипарске архиепископије.

По завршетку гласања и избора Архиепископа радосно звоне звона старе катедрале Светог Јована.

Животопис новоизабраног Архиепископа кипарског Георгија

Његово Блаженство, новоизабрани архиепископ кипарски Георгије рођен је 25. маја 1949. године у Атијану. Уз стипендију Кипарске државне фондације за стипендије, студирао је хемију на Универзитету у Атини између 1968. и 1972. године.

После дипломирања студирао је богословље на истом универзитету, након чега су уследиле даље студије у Енглеској и хемије и богословља.

Године 1984. рукоположен је у јерођакона, а 1985. године, у време кипарског архиепископа Хризостома I, рукоположен је за игумана и архимандрита. Године 1994. преузео је дужност секретара Светог синода.

У међувремену је радио и као наставник хемије у средњим школама.

Хиротонисан је за епископа 26. маја 1996. године, а изабран је за митрополита Пафоса 29. децембра 2006. Представљао је Кипарску цркву на свеправославним конференцијама и у дијалогу са римокатолицима, а председавао је биоетичком и просветном комисијом Светог синода.

Председник Кипра Никос Анастасијадис упутио је на честитку новом Архиепископу: „Уверен сам да ће под надахнутим руковођењем новог Архиепископа Кипарска црква наставити свој велики духовни рад на добро народа.“

Извор: basilica.ro и портал: Ризница

КИПАР АРХИЕПИСКОП ГЕОРГИЈЕ