Патријарх у Пећкој Патријаршији: ОПЕТ СМО ДОШЛИ КУЋИ, ДА СВЕ ШТО ЧИНИМО ИМА СВОЈ КОРЕН ОВДЕ

Његова Светост Патријарх српски господин Порфирије синоћ је стигао у манастир Пећку патријаршију на Косову и Метохији заједно са још четири архијереја (Преосвећеним Епископима сремским, шумадијским, зворничко-тузланским и крушевачким) који су са Патријархом чланови Светог архијерејског Синода СПЦ.

Патријарха, епископе и њихову пратњу дочекао је Епископ рашко-призренски Теодосије, игуманија Пећке патријаршије мати Харитина са сестрама, игуман манастира Високи Дечани са братијом, као и свештеници из Метохије.

Патријарх Порфирије ће данас служити Свету литургију, после које ће бити одржано заседање Светог архијерејског Синода у историјском центру српских архиепископа и патријарха, манастиру Пећкој патријаршији.
Фото: КосСев
Српски патријарх борави вечерас у Пећкој Патријаршији са члановима Светог синода, а сутра у древном седишту српских патријарха одржаће седницу Синода.

„Ево нас опет, опет смо дошли кући. Да Бог да да увек будемо овде и да све што мислимо, говоримо и чинимо има свој корен овде. Будући да је тај корен овде веома дубок, то значи да без обзира на олује, громове, муње и ветрове, нећемо се сломити“, поручио је.

У патријарховој пратњи су и чланови Синода: епископи сремски Василије, шумадијски Јован, зворничко-тузлански Фотије и крушевачки Давид, који ће сутра, после Литургије одржати редовну синодску седницу, као и седницу Патријаршијског управног одбора.

У Пећку Патријаршију вечерас су дошли и владика Теодосије, игуман дечански архимандрит Сава, главни секретар Светог Архијерејског Синода протосинђел Нектарије, директор Патријаршијске управне канцеларије протосинђел Данило, као и протођакони Драган Радић и Радомир Врућинић.

„Ако нам корен није овде, ма где били и ма шта имали и ма какву моћ привремено изгледало да носимо у себи, све то је замалена и краткотрајно“, казао је у беседи патријарх.

Благословивши монахије, нагласио је да су оне те које „заливају и окопавају тај корен“

„Као што Господ каже, неко залива и неко окопова, а сви имамо од тога плодове који нас хране и који нас чувају и који од самог почетка, од Светог Саве, хране нас и који ће нас, верујемо, увести у вечно Царство Сина Божјег који је дошао у свет, један од нас постао, пострадао, распет био, умро на крсту, али показао да последњу реч нема тама пролазности и тама смрти него светлост и радост Царства небеског. Нека вас Господ све благослови, Вас мати и све сестре, а и све нас заједно са вама и Вашим молитвама и вашим подвизима. Христос воскресе!“ – поручио је.

Извор: КоССев - 3. маја 2022.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ СВЕТИ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД ЕПАРХИЈА РАШКО-ПРИЗРЕНСКА ПЕЋКА ПАТРИЈАРШИЈА