ЈЕРУСАЛИМ: ОПАСНОСТ ПО ХРИШЋАНЕ ЗБОГ ПОСТУПАКА РАДИКАЛА

Патријарси и поглавари Јерусалимских Цркава указали на опасност по хришћанско присуство у Светом граду због поступака радикала

Дана 2. априла 2022. године хришћански Патријарси и поглавари Јерусалимских Цркава објавили су саопштење у коме протестују због заузимања ходочасничке куће „Петра“, која се налази на ходочасничком путу којим сваке године пролазе милиони хришћана који долазе у Свети град из целог света, од стране представника радикалне јеврејске организације „Атерет Коханим“. Како су  нагласили Поглавари Цркава, не ради се о појединачним објектима, већ о очувању суштине Јерусалима у целини, укључујући и хришћанску четврт. Поступци екстремиста угрожавају хришћанско присуство у Јерусалиму а такође, на крају, и стабилност друштва.

Међу потписницима апела су: Предстојатељ Јерусалимске Православне Цркве, Његово Блаженство Патријарх Светог града Јерусалима и целе Палестине Теофил III, Јерменски Патријарх Јерусалима Нурхан Манукјан, Апостолски администратор Латинске Патријаршије Јерусалима архиепископ Пјербатиста Пицабала и други хришћански лидери у региону.

Раније, 29. марта, поводом поступка представника организације „Атерет Коханим“, који су незаконито ушли у зграду и затворили се унутра, у Старом граду је одржан протестни скуп, који је организовао Његово Блаженство Патријарх јерусалимски Теофил III како би скренуо пажњу светске заједнице на реалне претње којима је изложено хришћанско наслеђе у Светом граду и широм Свете земље у целини.

Текст саопштења преносимо у целости:

„Тражите оно што је за мир Јерусалимов, и изобиље (нека је) онима који те љубе. Нека буде мир у тврђави твојој, и изобиље у кулама твојим.“ (Пс. 121: 6,7)

Заузимање ходочасничке куће „Петра“ од стране радикалне екстремистичке групе „Атерет Коханим“ представља претњу за даље постојање хришћанске четврти у Јерусалиму и, на крају, за миран живот заједница у овом граду. Поглавари Цркава су више пута упозоравали на незаконите радње екстремиста, који следе тактику застрашивања и спроводе насилне радње.

Заузимањем ходочасничке куће „Петра“, која припада Грчкој Православној Цркви, група „Атерет Коханим“ извршила је кривично дело противзаконитог упада и кршење права својине. Понашају се као да су изнад закона, без страха од последица.

Овде се не ради о личној имовини, већ о суштини Јерусалима, укључујући и његову хришћанску четврт. Ходочасничка кућа „Петра“ налази се на ходочасничком путу којим сваке године пролазе милиони хришћана, који посећују Јерусалим. Кућа представља хришћанско наслеђе и служи као сведочанство о нашем постојању у граду.

Израелске радикалне екстремистичке групе као што је „Атерет Коханим“ већ имају за циљ да насилно заузму наш вољени Стари град Јерусалим и да свима наметну свој незаконит и опасан програм. Ми се томе противимо и кажемо: овакви поступци довешће до нестабилности и тензија у тренутку када сви покушавају да смање те тензије, учврсте поверење и стварају зарад правде и мира. Принуда и насиље не могу довести до мира.

Патријарси и Поглавари Цркава у Јерусалиму

Извор: Мospat.ru