ПАТРИЈАРХ КИРИЛ: Цркви покушавају да наметну живот по правилима овог света

Свјатјејши Патријарх Московски и све Русије Кирил, током свог излагања на Архијерејском Сабору, који је данас почео у сали Црквених Сабора храма Христа Спаситеља у Москви, подсетио је да свештенослужитељ треба, пре свега, да буде делатељ Светих Тајни и проповедник речи Божије, а не администратор или јавна личност.

„Видимо да непрекидно покушавају да Цркви наметну живот по правилима овог света, како би направили земаљску институцију Цркве, себи једнаког противника, и како би се расправљали са њом на свом пољу“, — изјавио је Предстојатељ Руске Православне Цркве.

„Горко је видети, како поједини служитељи Цркве потпомажу томе, када неразумно окрећу оно свето, на чије очување их је призвао Господ, у службу тренутним, сујетним и у коначном исходу пролазним стварима“, — додао је он.

Свјатјејши Патријарх је приметио, да се то догађа у оним случајевима, када у свештенику делатељ Тајни и проповедник речи Божије уступа место администратору или јавној личности, са претензијом на популарност модератора јавних догађаја.

„У таквом клирику бледи лик свештенослужитеља као живе иконе Христа, као сведока другог живота, уређеног по другим законима, различитим од закона овоземаљског света“, — подвукао је Патријарх Московски и све Русије.
„На примеру таквог свештеника, народ може, као резултат, да престане да види сакрални карактер Цркве, ако је стави на исти ниво са јавним организацијама“, — закључио је Патријарх Кирил.

Извор: pravoslavie.ru