Грчки Свети Синод прогласио Светог Терафонта Кипарског и Светог Григорија Богослова за свете заштитнике у медицинској области

Свети Синод Грчке Православне Цркве је, на свом последњем заседању, установио да су два  свеца свети заштитници у медицинској области, извештава сајт Грчке Православне Цркве.

Наиме, Свети Синод је одобрио молбу Панјелинског физиотерапеутског друштва да узме свештеномученика Терапонта Кипарског за свог заштитника.

На истој радној седници усвојена је и молба Јелинског реуматолошког друштва да узме Светог Григорија Богослова за свог светог заштитника.

Мада је мало података сачувано о Светом Терапонту, он је познат нарочито у грчким црквама као велики исцелитељ и чудотворац. Он је постао мученик 632. године и прославља се 14. маја (по новом календару).

Синод је на свом ранијем новембарском заседању такође установио да је Свети Пајсије Светогорац свети заштитник војних командних јединица.

Извор: Православие.ру (са енглеског Инфо служба СПЦ)

ГРЧКА ГРЧКА ЦРКВА ГРИГОРИЈЕ БОГОСЛОВ ТЕРАПОНТ КИПАРСКИ БОЛНИЦА