ЦРКВА ПОТОПЉЕНА У ЈЕЗЕРУ ИЗНИК ВИДИ СЕ ПОСЛЕ ПАДА НИВОА ВОДЕ

Остаци 1.500 година старе цркве посвећене светом Неофиту бивају видљиви после пада водостаја језера Изник у Турској. Greek Reporter цитира Daily Sabah и каже да су ветрови и смањење загађења допринели бољем погледу на рушевине, које се сада налазе само 1,5 - 2 метра испод нивоа воде.

Црква датира из IV-V века и откривена је случајно 2014. године док је језеро Изник снимано из ваздуха са стране древног града Никејe, где је одржан Први васељенски сабор.

Рушевине су удаљене отприлике 20 метара од обале језера. Научници верују да је црква потопљена после земљотреса који се догодио 740. године.

Током археолошких ископавања 2015. године откривено је неколико предмета с циљем да се рушевине претворе у подводни музеј.

Професор Мустафа Шахин каже да је црква била посвећена светом Неофиту, а  подигнута је на месту његовог мучеништва.

„Неофит је био међу светима и побожним хришћанима који су мученички пострадали за време римских царева Диоклецијана и Галерија, када су забране и казне против хришћана биле уобичајене. (...) Убили су га римски војници 303. године, 10 година пре Миланског едикта који је дозволио хришћанство “, изјавио је Мустафа Сахин за Hurriyet Daily News. Када је мученички страдао, свети Неофит је имао само 16 година.

Извор: Orthodoxtimes.com (са енглеског Информативна служба СПЦ)

ПРОГОН ХРИШЋАНА СТРАДАЊЕ ХРИШЋАНА ЕВРОПА ТУРСКА ИЗНИК НИКЕЈА ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА