НА ГЛАВНОМ ХРАМУ ОРУЖАНИХ СНАГА РФ ПОДИГНУТА ПРВА КУПОЛА НА ВИСИНУ СОЛИТЕРА ОД 20 СПРАТОВА

На главном храму руске војске који се гради у подмосковском парку „Патриот” војни градитељи подигли су прву од укупно шест купола колико ће црква имати.

Купола тешка 34,5 тоне постављена је на висину солитера од двадесет спратова за један сат.

Сличан комликован грађевински захват у Русији нико није изводио последњих неколико година. Тако тешка купола подигнута је на висину од 42 метра помоћу уникатне дизалице носивости 750 тона.

„За руску православну цркву, за Главни храм Оружаних снага Руске Федерације који се подиже у част Христовог Васкрсења, ово је најзначајнији догађај. Храм постаје храм онда када почне подизање куполе. То је тренутак у коме ће се обична зграда претворити у истински Дом Божији, храм у коме ће људи приносити молитве. На свим куполама уздижу се православни крстови. Куполе и крстове видеће километрима удаљени људи и гледајући их крстити се”, рекао је настојатељ главног храма Оружаних снага РФ Епископ Стефан.

Према хришћанској, византијској традицији све куполе храма који се подиже у част Васкрсења Христовог по облику су налик шлему, односно подсећају на шлем руског војника. Таква конструкција куполе са издуженим врхом типична је за стару руску архитектуру.

Министарство одбране Русије

Види још:

Витражи са приказима војних одликовања украсиће Главни храм Оружаних снага Русије

Фасаду Главног храма руске војске красиће сцене херојских битака Великог отаџбинског рата

Извор: RUSSIA BEYOND