ЗАПАДНОЕВРОПСКА АРХИЕПИСКОПИЈА ПРИСАЈЕДИЊЕНА РУСКОЈ ЦРКВИ

Овај значајан догађај Руске Цркве збио се у недељу 3. новембра 2019. на Литургији одслуженој у Саборној цркви Христа Спаса у Москви. Патријарху московском саслуживао је архиепископ Дубне Јован, док је богослужењу присуствовало више од 100 људи као представници првог таласа руске емиграције на почетку 20. века, потомци руских избеглица међу којима су били руски, белоруских, украјинских и молдавских емигранти у последњих двадесетак година.

После трећег антифона прочитан је текст Патријарашке и Синодске грамате о присаједињењу Запададноевропске епархије Руској Цркви, коју је Патријарх Кирил уручио архиепископу Јовану (Наша инфо служба је ову грамату донела у српском преводу).

Патријарх Кирил је истакао да је његовим указом архиепископ Јован уздигнут у достојанство митрополита и да ће се убудуће помињати на богослужењу као „Наш Господин, Високопреосвећени Митрополит Дубне Јован, Архиепископ западноевропских парохија руске традиције.“ Прочитане су посебне молитве и додаци сугубој јектенији за очување Православне Цркве од раскола и подела. Прочитана је и молитва за покој душе митрополита Евлогија (Георгијевског), који је служио као први јерарх те Архиепископије.

После Литургије Патријарх је уручио ковчежић с моштима Светог Тихона и икону Новомученика и Исповедника некадашњих чланова Помесног сабора 1917-1918. рекавши: „Нека ови дарови Мајке Цркве буду знак духовног продужетка и непорецива спона обнове коју смо данас свечано прославили“. Митрополит Јован је уручио Патријарху икону Христа Спаса насталу пре револуције из катедрале Александра Невског у Паризу.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)