ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА У ЧЕШКОЈ: ТУ СЕ ДЕСИО СТРАШАН ЗЛОЧИН НАД ВЕЛИКИМ ЈУНАЦИМА

Православна Црква Ћирила и Методија у Прагу
А порука је повезана са првим атентатом на неког нацистичког главешину у операцији „Антропоид“, разрађеној у британској тајној служби СОЕ. Ради се о убиству рајхскомесара Чешко-Моравске Рајнхарда Хајдриха, познатог и као Плава Звер, Прашки Касапин и Вешач, због до тада невиђене бруталности. Био је то блиски Хитлеров сарадник и његов миљеник, некрунисани наследник и човек „број у три“ у нацистичкој хијерархији.

Атентат су извршили официри чехословачке армије у егзилу, Јозеф Габчик и Јан Кубиш, који су због извршења задатка долетели право из Британије и спустили се падобранима у околини Плзења. После неколико месеци чекања и припрема, на Хајдриха је извршен атентат 27. маја 1942, док се сам са возачем у „мерцедес“ кабриолету возио ка старом граду — Храдчанима (толико је био самоуверен да није имао никакво обезбеђење осим возача).

Кубиш и Габчик су га сачекали код болнице Буловка у прашком округу 8 — Либен. Место је одабрано јер је ту аутомобил због оштре кривине морао да успори. Када се Хајдрих приближио, Габчик је излетео пред аутомобил са аутоматском пушком, али се она блокирала, па није успео да пуца.

Нациста је покушао да узврати ватру из пиштоља лугер, али је Кубиш бацио импровизовану антитенковску мину која је експлодирала поред аута и тешко повредила Хајдриха. Обојица атентатора су успела да побегну са лица места.

Након што је Плава Звер, после неколико дана, подлегла повредама, почеле су масовне одмазде над домицилним становништвом. Село Лидице, око 30 километара од Прага, сравњено је са земљом, сви становници и деца су интернирани у концлогоре, а део деце је завршио у немачким породицама. Нико се није се вратио кући. Сматра се да је у одмаздама стрељано између 2.500 и 5.000 Чеха.

Атентаторе и још пет њихових другова сакрио је православни митрополит Горазд у крипти Цркве Ћирила и Методија. Адолф Опалка, Јозеф Габчик, Јан Кубиш, Јозеф Валчик, Јозеф Бублик, Јан Хруби и Јарослав Шварц у православној цркви у строгом центру Прага провели су скоро три недеље. Међутим, један од чланова Покрета отпора Карел Чурда (због издаје обешен 1947. године), за награду од тадашњих 500.000 рајхсмарака открио је Гестапоу где се атентатори налазе, па је СС јединица опколила цркву. Неравноправна борба 700 есесоваца и седам чланова Покрета отпора трајала је скоро цео дан. Бранили су се из крипте у коју су нацисти почели да упумпавају воду и убацују сузавац. По неким подацима, погинуло је 14 есесоваца, а 21 је рањено. Момци у крипти нису хтели да се предају живи. Сва седморица су изгинула.

Митрополит Горазд, неколико свештеника митрополије Чешке православне цркве, као и председник црквене православне општине доктор Петрек, ухапшени су 27. јуна 1942. године. После страшног мучења, стрељани су 4. септембра на североистоку Прага и спаљени у крематоријуму Страшнице. Српска православна црква канонизовала је владику Горазда 1961. године и прогласила га светим свештеномучеником Гораздом, док га је Чешка православна црква канонизовала тек 1987. године.

Митрополит Горазд – поглавар Чешке православне цркве, стрељан од стране нациста у септембру 1942. године због помагања Покрету отпора

Крипта и данас изгледа онако како је изгледала у том јуну 1942. када су у њој изгинули чехословачки јунаци. Осећа се страхота догађаја. А на деловима цркве се и данас виде рупе од куршума.

Мали број људи зна за ову грађевину, њену историју и све што се око ње дешавало, иако већина прође поред ње на путу до још једне туристичке атракције Прага — „Куће која плеше“, која се налази у истој улици.

Историја православља у Чешкој и Словачкој је веома дуга, још од 863. године и мисионарења Ћирила и Методија у Великој Моравској. После раскола 1054. године, доминантан је постао латински обред и тако је било све до 19. века, када се поново организује заједница православних верника а онда се, почетком 20 века формирају и парохије под јурисдицијом Српске православне цркве.

Тако је било све до завршетка Другог светског рата када чешки и словачки православци прелазе под јурисдикцију Московске патријаршије. Аутокефална Чехословачка православна црква по први пут се организује 1951. године уједињавањем епархија Праг, Оломоуц, Брно, Прешов и Михаловце.

Данас у Чешкој и Словачкој живи око 75.000 православних верника.

Извор: Спутњик