САБРАЊЕ МОНАШТВА У ПОЧАЈЕВСКОЈ ЛАВРИ

Са благословом Митрополита кијевског и све Украјине г. Онуфрија, у Свето-Успенској Почајевској лаври 15. јула 2021. године је одржано сабрање монаштва Украјинске Православне Цркве.

Сабрање су предводили: председавајући – Митрополит вишгородски и чернобиљски Павле, намесник Свето-Успенске Кијево-Печерске Лавре, председавајући Синодалним одељењем за монаштво Украјинске Православне Цркве; заменик председавајућег - Митрополит почајевски Владимир, намесник Свето-Успенске Почајевске лавре; секретар – Митрополит светогорски Арсеније, намесник Свето-Успенске Светогорске лавре; Митрополит каменецко-подољски и городокски Теодор.

Пре почетка радног дела сабрања служена је Литургија у Свето-Преображењском храму, после које су се учесници моншаког скупа поклонили почајевским светињама. Митрополит Теодор је пренео ученицима монашког сабрања поздравну реч и благослов Његовог Блаженства Митрополита г. Онуфрија.

У радном делу монашког скупа излагања су одржана у три секције. У сабрању је узело учешће 22 архијереја и око 300 намесника, игумана, игуманија и представника манастира и скитова Украјинске Православне Цркве.
Према подацима Украјинске Православне Цркве данас је активно 258 манастира и 56 скитова у којима се подвизава око 5000 монаха и монахиња.

Теолог Николај Сапсај
Извор: news.church.ua / СПЦ